Visual Composer - en to fa_IR translation catalogue (1813 entries)

en: Pixel
fa_IR: پیکسل

en: Text
fa_IR: متن

en: Text on the button
fa_IR: متن دکمه

en: URL (Link)
fa_IR: URL (لینک)

en: Add link to button.
fa_IR: افزوندن لینک به دکمه.

en: Style
fa_IR: استایل

en: Select button display style.
fa_IR: انتخاب استایل نمایش دکمه.

en: Modern
fa_IR: جدید

en: Classic
fa_IR: کلاسیک

en: Flat
fa_IR: تخت

en: Outline
fa_IR: نمای کلی

en: 3d
fa_IR: سه بعدی

en: Custom
fa_IR: سفارشی

en: Outline custom
fa_IR: نمای کلی سفارشی

en: Gradient
fa_IR: گرادیانت

en: Gradient Custom
fa_IR: گرادیانت سفارشی

en: Gradient Color 1
fa_IR: رنگ گرادیانت 1

en: Select first color for gradient.
fa_IR: انتخاب اولین رنگ برای گرادیانت.

en: Gradient Color 2
fa_IR: رنگ گرادیانت 2

en: Select second color for gradient.
fa_IR: انتخاب رنگ دوم برای گرادیانت.

en: Button Text Color
fa_IR: رنگ متن دکمه

en: Select button text color.
fa_IR: انتخاب رنگ متن دکمه.

en: Background
fa_IR: پس زمینه

en: Select custom background color for your element.
fa_IR: برای عنصر خود رنگ پس زمینه سفارشی انتخاب کنید.

en: Select custom text color for your element.
fa_IR: برای عنصر خود رنگ متن سفارشی انتخاب کنید.

en: Outline and Text
fa_IR: متن و طرح کلی

en: Select outline and text color for your element.
fa_IR: برای عنصر خود رنگ متن و طرح کلی را انتخاب کنید.

en: Hover background
fa_IR: پس زمینه هاور

en: Select hover background color for your element.
fa_IR: برای عنصر خود رنگ پس زمینه هاور انتخاب کنید.

en: Hover text
fa_IR: متن هاور

en: Select hover text color for your element.
fa_IR: برای عنصر خود رنگ متن هاور انتخاب کنید.

en: Shape
fa_IR: شکل

en: Select button shape.
fa_IR: شکل دکمه را انتخاب کنید.

en: Rounded
fa_IR: گرد شده

en: Square
fa_IR: مربع

en: Round
fa_IR: گرد

en: Color
fa_IR: رنگ

en: Select button color.
fa_IR: رنگ دکمه را انتخاب کنید.

en: Classic Grey
fa_IR: خاکستری کلاسیک

en: Classic Blue
fa_IR: آبی کلاسیک

en: Classic Turquoise
fa_IR: فیروزه ای کلاسیک

en: Classic Green
fa_IR: سبز کلاسیک

en: Classic Orange
fa_IR: نارنجی کلاسیک

en: Classic Red
fa_IR: قرمز کلاسیک

en: Classic Black
fa_IR: مشکی کلاسیک

en: Size
fa_IR: سایز

en: Select button display size.
fa_IR: سایز نمایش دکمه را انتخاب کنید.

en: Alignment
fa_IR: هم ترازی

en: Select button alignment.
fa_IR: انتخاب تراز دکمه.

en: Inline
fa_IR: اینلاین

en: Left
fa_IR: چپ

en: Right
fa_IR: راست

en: Center
fa_IR: وسط

en: Set full width button?
fa_IR: تنظیم عرض کامل دکمه?

en: Add icon?
fa_IR: افزودن آیکون?

en: Icon Alignment
fa_IR: هم ترازی آیکون

en: Select icon alignment.
fa_IR: هم ترازی آیکون را انتخاب کنید.

en: Icon
fa_IR: آیکون

en: Select icon from library.
fa_IR: از کتابخانه آیکون انتخاب کنید.

en: Element ID
fa_IR: شناسه عنصر

en: Enter element ID (Note: make sure it is unique and valid according to <a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).
fa_IR: شناسه عنصر را وارد کنید (نکته: مطمئن شوید که شناسه یکتا و معتبر باشد براساس<a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).

en: Extra class name
fa_IR: نام کلاس اضافی

en: Style particular content element differently - add a class name and refer to it in custom CSS.
fa_IR: استایل خاص با المانهای متفاوت - افزودن کلاس های css که ترجیح میدهید در css سفارشی لحاظ شود.

en: Advanced on click action
fa_IR: فعال کردن آن کلیک پیشرفته

en: Insert inline onclick javascript action.
fa_IR: افزودن کد داخلی اکشن جاوا اسکریپت.

en: On click code
fa_IR: کد هنگام کلیک

en: Enter onclick action code.
fa_IR: افزودن کد فعالسازی آن کلیک.

en: CSS box
fa_IR: باکس CSS

en: Design Options
fa_IR: تنظیمات طراحی

en: Button
fa_IR: دکمه

en: Content
fa_IR: محتوا

en: Eye catching button
fa_IR: دکمه چشمگیر

en: Heading
fa_IR: هدینگ

en: Subheading
fa_IR: عنوان زیر شاخه

en: Hey! I am first heading line feel free to change me
fa_IR: سلام! من اولین خط هدینگ هستم، آزادی که منو تغییر بدی

en: Enter text for heading line.
fa_IR: واردکردن متن برای خط عنوان.

en: Use custom font?
fa_IR: استفاده از فونت سفارشی?

en: Enable Google fonts.
fa_IR: فعال کردن فونتهای گوگل.

en: Enter text for subheading line.
fa_IR: واردکردن متن برای خط عنوان زیرشاخه.

en: Enable custom font option.
fa_IR: فعال کردن گزینه فونت سفارشی.

en: Text alignment
fa_IR: تراز متن

en: Select text alignment in "Call to Action" block.
fa_IR: انتخاب تراز متن در بلوک "Call to Action".

en: Select call to action shape.
fa_IR: انتخاب شکل call to action.

en: Select call to action display style.
fa_IR: انتخاب استایل نمایش call to action.

en: Background color
fa_IR: رنگ پس زمینه

en: Select custom background color.
fa_IR: انتخاب رنگ پس زمینه سفارشی.

en: Text color
fa_IR: رنگ متن

en: Select custom text color.
fa_IR: انتخاب رنگ متن سفارشی.

en: Select color schema.
fa_IR: انتخاب طرح رنگ.

en: I am promo text. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
fa_IR: من متن تبلیغی هستم. برای تغییر این متن روی کلید ویرایش کلیک کنید. این یک متن تبلیغی است. ترجمه این افزونه توسط یوسف زاده انجام شده است.

en: Width
fa_IR: عرض

en: Select call to action width (percentage).
fa_IR: انتخاب عرض call to action (درصد).

en: Add button
fa_IR: افزدون دکمه

en: Add button for call to action.
fa_IR: افزودن دکمه برای call to action.

en: No
fa_IR: خیر

en: Top
fa_IR: بالا

en: Bottom
fa_IR: پایین

en: Add icon for call to action.
fa_IR: افزودن آیکن بار call to action.

en: Place icon on border?
fa_IR: محل آیکن روی حاشیه?

en: Display icon on call to action element border.
fa_IR: نمایش آیکون در حاشضیه عنصر call to action.

en: Catch visitors attention with CTA block
fa_IR: توجه بازدیدکنندگان را با بلاک CTA جلب کنید

en: Inner Column
fa_IR: ستون داخلی

en: Place content elements inside the inner column
fa_IR: محل محتوای عناصر در ستون داخلی

en: 1 column - 1/12
fa_IR: 1 ستون - 1/12

en: 2 columns - 1/6
fa_IR: 2 ستون - 1/6

en: 3 columns - 1/4
fa_IR: 3 ستون - 1/4

en: 4 columns - 1/3
fa_IR: 4 ستون - 1/3

en: 5 columns - 5/12
fa_IR: 5 ستون - 5/12

en: 6 columns - 1/2
fa_IR: 6 ستون - 1/2

en: 7 columns - 7/12
fa_IR: 7 ستون - 7/12

en: 8 columns - 2/3
fa_IR: 8 ستون - 2/3

en: 9 columns - 3/4
fa_IR: 9 ستون - 3/4

en: 10 columns - 5/6
fa_IR: 10 ستون - 5/6

en: 11 columns - 11/12
fa_IR: 11 ستون - 11/12

en: 12 columns - 1/1
fa_IR: 12 ستون - 1/1

en: Responsive Options
fa_IR: تنظیمات واکنش گرایی

en: Select column width.
fa_IR: انتخاب عرض ستون.

en: Responsiveness
fa_IR: واکنش گرایی

en: Adjust column for different screen sizes. Control width, offset and visibility settings.
fa_IR: تنظیم ستونها برای سایزهای اسکرین متفاوت. کنترل عرض، آفست و تنظیمات نمایان بودن.

en: Column
fa_IR: ستون

en: Place content elements inside the column
fa_IR: محل محتوای عناصر داخل ستون

en: Use video background?
fa_IR: استفاده از ویدئو برای پس زمینه?

en: If checked, video will be used as row background.
fa_IR: اگر فعال شود, ویدئو به عنوان پس زمینه ردیف قرار میگیرد.

en: Yes
fa_IR: بله

en: YouTube link
fa_IR: لینک یوتیوب

en: Add YouTube link.
fa_IR: افزودن لینک یوتیوب.

en: Parallax
fa_IR: پارالکس

en: None
fa_IR: هیچکدام

en: Simple
fa_IR: ساده

en: With fade
fa_IR: با محو شدن

en: Add parallax type background for row.
fa_IR: افزودن نوع پارالکس پس زمینه برای ردیف.

en: Add parallax type background for row (Note: If no image is specified, parallax will use background image from Design Options).
fa_IR: افزودن نوع پارالکس پس زمینه برای ردیف (نکته: اگر تصویر مشخص نشده باشد، پارالکس تصویر پس زمینه را از گزینه های طراحی استفاده می کند).

en: Image
fa_IR: تصویر

en: Select image from media library.
fa_IR: تصویر را از کتابخانه رسانه ها انتخاب کنید.

en: Parallax speed
fa_IR: سرعت پاراکس

en: Enter parallax speed ratio (Note: Default value is 1.5, min value is 1)
fa_IR: مقدار سرعت پاراککس را وارد نمائید (توجه: پیش فرض مقدار 1.5, حداقل 1)

en: Inner Row
fa_IR: ردیف داخلی

en: Place content elements inside the inner row
fa_IR: محل محتوای عناصر در ردیف داخلی

en: Row ID
fa_IR: شناسه ردیف

en: Enter optional row ID. Make sure it is unique, and it is valid as w3c specification: %s (Must not have spaces)
fa_IR: آیدی ردیف اختیاری را وارد کنید.مطمئن شوید بدون  تکرار باشد, و به عنوان مشخصات w3c معتبر باشد:  %s (بدون فاصله)

en: link
fa_IR: لینک

en: Equal height
fa_IR: ارتفاع مساوی

en: If checked columns will be set to equal height.
fa_IR: اگر ستون های تعیین شده به همان ارتفاع تنظیم شوند.

en: Content position
fa_IR: موقعیت محتوا

en: Default
fa_IR: پیش فرض

en: Middle
fa_IR: وسط

en: Select content position within columns.
fa_IR: موقعیت محتوا را درون ستون ها انتخاب کنید.

en: Columns gap
fa_IR: فاصله ستونها

en: Select gap between columns in row.
fa_IR: فاصله بین ستون های ردیف را انتخاب کنید.

en: Disable row
fa_IR: غیرفعال کردن ردیف

en: If checked the row won't be visible on the public side of your website. You can switch it back any time.
fa_IR: در صورت انتخاب,  ردیف در سمت عمومی وب سایت شما قابل مشاهده نخواهد بود. شما می توانید آن را هر زمان تغییر دهید.

en: Row
fa_IR: ردیف

en: Place content elements inside the row
fa_IR: المانهای محتوا را در ردیف قرار بده

en: Row stretch
fa_IR: ردیف ممتد

en: Stretch row
fa_IR: امتداد ردیف

en: Stretch row and content
fa_IR: امتداد ردیف و محتوی

en: Stretch row and content (no paddings)
fa_IR: امتداد ردیف و محتوی (بدون حاشیه ها)

en: Select stretching options for row and content (Note: stretched may not work properly if parent container has "overflow: hidden" CSS property).
fa_IR: گزینه های کشش برای ردیف و محتوا را انتخاب کنید (توجه داشته باشید: کشش ممکن است به درستی کار نکند، در صورتی که در استایل css محتوی والد "overflow: hidden" باشد ).

en: Full height row?
fa_IR: ردیف ارتفاع کامل?

en: If checked row will be set to full height.
fa_IR: اگر ردیف چک شده به ارتفاع کامل تنظیم شود.

en: Columns position
fa_IR: موقعیت ستون‌ها

en: Stretch
fa_IR: امتداد

en: Select columns position within row.
fa_IR: موقعیت ستون را در ردیف انتخاب کنید.

en: Enter row ID (Note: make sure it is unique and valid according to <a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).
fa_IR: وارد کردن شناسه ردیف (یادداشت: مطمئن شوید منحصربه فرد است و معتبر براساس<a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).

en: Section
fa_IR: بخش

en: Group multiple rows in section
fa_IR: گروه بندی چند ردیف در بخش

en: Section stretch
fa_IR: بخش ممتد

en: Stretch section
fa_IR: بخش کشیده

en: Stretch section and content
fa_IR: بخش کشیده و محتوا

en: Select stretching options for section and content (Note: stretched may not work properly if parent container has "overflow: hidden" CSS property).
fa_IR: گزینه های کشش برای ردیف و محتوا را انتخاب کنید (توجه داشته باشید: کشش ممکن است به درستی کار نکند، در صورتی که در استایل css محتوی والد "overflow: hidden" باشد ).

en: Full height section?
fa_IR: بخش ارتفاع کامل?

en: If checked section will be set to full height.
fa_IR: اگر قسمت چک شده به ارتفاع کامل تنظیم شود.

en: Select content position within section.
fa_IR: موقعیت محتوا را در بخش انتخاب کنید.

en: If checked, video will be used as section background.
fa_IR: اگر چک شود، ویدیو به عنوان پس زمینه بخش استفاده می شود.

en: Add parallax type background for section.
fa_IR: افزودن نوع پارالکس پس زمینه برای بخش.

en: Add parallax type background for section (Note: If no image is specified, parallax will use background image from Design Options).
fa_IR: پس زمینه نوع پارالکس را برای بخش اضافه کنید (توجه: اگر تصویر مشخص نشده باشد، پارالکس تصویر پسزمینه از گزینه های طراحی استفاده می کند).

en: Section ID
fa_IR: بخش شناسه

en: Enter section ID (Note: make sure it is unique and valid according to <a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).
fa_IR: وارد کردن شناسه بخش (یادداشت: مطمئن شوید منحصربه فرد است و معتبر براساس<a href="%s" target="_blank">w3c specification</a>).

en: Disable section
fa_IR: غیر فعال کردن بخش

en: If checked the section won't be visible on the public side of your website. You can switch it back any time.
fa_IR: در صورت فعال شدن بخش در سمت عمومی وب سایت شما قابل مشاهده نخواهد بود. شما می توانید آن را هر زمان تغییر دهید.

en: Text Block
fa_IR: بلاک متن

en: A block of text with WYSIWYG editor
fa_IR: بلاک متن با ویرایشگر WYSIWYG

en: <p>I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.</p>
fa_IR: <p> من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید.  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.</p>

en: Empty Space
fa_IR: فضای خالی

en: Blank space with custom height
fa_IR: فضای خالی با ارتفاع سفارشی

en: Height
fa_IR: ارتفاع

en: Enter empty space height (Note: CSS measurement units allowed).
fa_IR: ارتفاع فضای خالی را وارد کنید (توجه: واحد اندازه گیری CSS مجاز است).

en: Flickr Widget
fa_IR: ابزارک flickr

en: Image feed from Flickr account
fa_IR: فید تصویر از حساب Flickr

en: Widget title
fa_IR: عنوان ابزارک

en: Enter text used as widget title (Note: located above content element).
fa_IR: متن مورد استفاده برای عنوان ابزارک را وارد کنید (توجه: در بالا عنصر محتوا قرار دارد).

en: Flickr ID
fa_IR: شناسه فلیکر

en: To find your flickID visit %s.
fa_IR: برای یافتن flickr ID از %s. بازدید کنید.

en: Number of photos
fa_IR: تعداد تصاویر

en: Select number of photos to display.
fa_IR: تعدادی از عکس ها را برای نمایش انتخاب کنید.

en: Type
fa_IR: نوع

en: User
fa_IR: کاربر

en: Group
fa_IR: گروه

en: Select photo stream type.
fa_IR: نوع گردش عکس را انتخاب کنید.

en: Display order
fa_IR: درخواست نمایش

en: Latest first
fa_IR: جدیدترین اول

en: Random
fa_IR: تصادفی

en: Select photo display order.
fa_IR: انتخاب ترتیب نمایش تصویر.

en: Image Gallery
fa_IR: گالری تصاویر

en: Responsive image gallery
fa_IR: گالری تصویر واکنش گرا

en: Gallery type
fa_IR: نوع گالری

en: Flex slider fade
fa_IR: اسلایدر فلکس - محو

en: Flex slider slide
fa_IR: اسلایدر فلکس - اسلاید

en: Nivo slider
fa_IR: اسلایدر nivo

en: Image grid
fa_IR: جدول تصویر

en: Select gallery type.
fa_IR: انتخاب نوع گالری.

en: Auto rotate
fa_IR: چرخش خودکار

en: Disable
fa_IR: غیرفعال کردن

en: Auto rotate slides each X seconds.
fa_IR: چرخش اتوماتیک اسلایدها هر X ثانیه.

en: Image source
fa_IR: منبع تصویر

en: Media library
fa_IR: رسانه

en: External links
fa_IR: لینک‌های خارجی

en: Select image source.
fa_IR: انتخاب منبع تصاویر.

en: Images
fa_IR: تصاویر

en: Select images from media library.
fa_IR: انتخاب تصاویر از کتابخانه رسانه ها.

en: Enter external link for each gallery image (Note: divide links with linebreaks (Enter)).
fa_IR: پیوند خارجی برای هر تصویر گالری را وارد کنید (توجه: لینکها را با Enter از هم جدا کنید).

en: Image size
fa_IR: سایز تصویر

en: Enter image size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height). Leave empty to use "thumbnail" size.
fa_IR: سایز تصویر را وارد کنید. مثال: بندانگشتی ، متوسط ، بزرگ، تمام و یا سایزهای دیگری که توسط قالب تعریف شده است. به همین ترتیب سایز تصویر را به پیکسل وارد کنید: 200x100 (Width x Height). برای استفاده از سایز "thumbnail" آنرا خالی رها کنید.

en: Enter image size in pixels. Example: 200x100 (Width x Height).
fa_IR: اندازه تصویر را در پیکسل وارد کنید مثال: 200x100 (عرض x ارتفاع).

en: Link to large image
fa_IR: لینک به تصویر بزرگ

en: Open prettyPhoto
fa_IR: باز کردن prettyPhoto

en: Open custom link
fa_IR: باز کردن لینک سفارشی

en: Select action for click action.
fa_IR: انتخاب فعالیت برای رویداد کلیک.

en: Custom links
fa_IR: لینک‌های سفارشی

en: Enter links for each slide (Note: divide links with linebreaks (Enter)).
fa_IR: لینک‌ها را برای هر اسلاید وارد کنید. (توجه: لینکها را با Enter از هم جدا کنید).

en: Custom link target
fa_IR: هدف لینک سفارشی

en: Select where to open  custom links.
fa_IR: انتخاب کنید که لینکهای سفارشی کجا باز شوند.

en: Google Maps
fa_IR: گوگل مپ

en: Map block
fa_IR: بلاک نقشه

en: Map embed iframe
fa_IR: Map آی فریم قرار دادن کد

en: Visit %s to create your map (Step by step: 1) Find location 2) Click the cog symbol in the lower right corner and select "Share or embed map" 3) On modal window select "Embed map" 4) Copy iframe code and paste it).
fa_IR: مشاهده%s برای ایجاد نقشته (گام به گام:1) یافتن مکان 2) کلیک بر روی نشانه cog در پایین سمت راست و انتخاب "اشتراک یا چسباندن نقشه"3)در پنجره مدال انتخاب کنید"چسباندن نقشه"4) کپی کردن iframe و قرار دادنش در آنجا).

en: Google maps
fa_IR: نقشه های گوگل

en: Map height
fa_IR: ارتفاع نقشه

en: Enter map height (in pixels or leave empty for responsive map).
fa_IR: ارتفاع نقشه را وارد کنید (در پیکسل یا برای نقشه پاسخ خالی خالی کنید).

en: Primary Title
fa_IR: عنوان اصلی

en: Hover Title
fa_IR: هاور عنوان

en: Primary title
fa_IR: عنوان اصلی

en: Hover Box Element
fa_IR: هاور باکس عنصر

en: Primary title alignment
fa_IR: تراز عنوان اصلی

en: Select text alignment for primary title.
fa_IR: انتخاب تراز متن برای عنوان اصلی.

en: Hover title
fa_IR: هاور عنوان

en: Hover Block
fa_IR: بلوک هاور

en: Hover title alignment
fa_IR: تراز عنوان هاور

en: Select text alignment for hovered title.
fa_IR: انتخاب مکان متنانتخاب تراز متن برای عنوان هاور شده.

en: Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
fa_IR: روی دکمه ویرایش کلیک کنید برای تغییر این متن. این یک متن تبلیغی است. ترجمه این افزونه توسط یوسف زاده انجام شده است.

en: Hover part text.
fa_IR: هاور قسمت متن.

en: Select block shape.
fa_IR: انتخاب شکل بلاک.

en: Background Color
fa_IR: رنگ پس زمینه

en: Select block width (percentage).
fa_IR: انتخاب عرض بلوک (درصد).

en: Select block alignment.
fa_IR: انتخاب تراز بلاک.

en: Reverse blocks
fa_IR: بلوک های معکوس

en: Reverse hover and primary block.
fa_IR: هاور معکوس و بلوک اولیه.

en: Hover Button
fa_IR: هاور دکمه

en: Hover Box
fa_IR: جعبه هاور

en: Animated flip box with image and text
fa_IR: متحرک کردن flip box با تصویر و متن

en: Image Carousel
fa_IR: Carousel تصویر

en: Animated carousel with images
fa_IR: Carousel متحرک با تصاویر

en: Carousel size
fa_IR: اندازه گردونه

en: Enter image size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height). Leave empty to use "thumbnail" size. If used slides per view, this will be used to define carousel wrapper size.
fa_IR: اندازه تصویر را وارد کنید به عنوان مثال: تصویر بند انگشتی، متوسط، بزرگ، کامل و یا دیگر اندازه های موضوع فعلی تعریف شده است. به جای اندازه تصویر در پیکسل: 200x100 (عرض x ارتفاع) را وارد کنید. برای استفاده از اندازه تصویر کوچک، خالی بگذارید اگر اسلایدها برای مشاهده استفاده می شود، برای تعیین اندازه بسته بندی دوار استفاده می شود.

en: Open custom links
fa_IR: باز کردن لینکهای سفارشی

en: Select action for click event.
fa_IR: انتخاب فعالیت برای رویداد کلیک.

en: Select how to open custom links.
fa_IR: نحوه باز کردن لینک های سفارشی را انتخاب کنید.

en: Slider orientation
fa_IR: جهت اسلایدر

en: Horizontal
fa_IR: افقی

en: Vertical
fa_IR: عمودی

en: Select slider position (Note: this affects swiping orientation).
fa_IR: انتخاب موقعیت اسلایدر (توجه: این بر روی جهت گیری کشیدن تاثیر می گذارد).

en: Slider speed
fa_IR: سرعت اسلایدر

en: Duration of animation between slides (in ms).
fa_IR: طول انیمیشن بین اسلایدها (در ms).

en: Slides per view
fa_IR: اسلایدها به ازای هر مشاهده

en: Enter number of slides to display at the same time.
fa_IR: تعداد اسلایدها را برای نمایش در همان زمان وارد کنید.

en: Slider autoplay
fa_IR: پخش اتوماتیک اسلایدر

en: Enable autoplay mode.
fa_IR: فعال کردن حالت پخش خودکار.

en: Hide pagination control
fa_IR: پنهانسازی کنترل صفحه بندی

en: If checked, pagination controls will be hidden.
fa_IR: در صورت انتخاب,  کنترل صفحه بندی پنهان خواهد شد.

en: Hide prev/next buttons
fa_IR: مخفی کردن دکمه های قبلی/بعدی

en: If checked, prev/next buttons will be hidden.
fa_IR: در صورت انتخاب, دکمه های قبلی / بعدی پنهان خواهند شد.

en: Partial view
fa_IR: مشاهده قسمتی

en: If checked, part of the next slide will be visible.
fa_IR: در صورت انتخاب, بخشی از اسلاید بعدی قابل مشاهده خواهد بود.

en: Slider loop
fa_IR: حلقه ی اسلایدر

en: Enable slider loop mode.
fa_IR: حالت حلقه لغزنده را فعال کنید.

en: Line Chart
fa_IR: نمودار خطی

en: Line and Bar charts
fa_IR: نمودارهای خطی و نواری

en: Design
fa_IR: طراحی

en: Line
fa_IR: خط

en: Bar
fa_IR: نوار

en: Select type of chart.
fa_IR: انتخاب نوع نمودار.

en: Select chart color style.
fa_IR: استایل رنگ نمودار را انتخاب کنید.

en: Show legend?
fa_IR: نمایش شرح?

en: If checked, chart will have legend.
fa_IR: در صورت انتخاب, نمودار شرح خواهد داشت.

en: Show hover values?
fa_IR: نمایش مقادیر هاور?

en: If checked, chart will show values on hover.
fa_IR: در صورت انتخاب, مقادیر نمودار در حالت هاور نمایان می شود.

en: X-axis values
fa_IR: مقادیر محور-X

en: Enter values for axis (Note: separate values with ";").
fa_IR: مقادیر محورها را واردنمائید(توجه: جدا کننده مقادیر با ";").

en: Values
fa_IR: مقادیر

en: One
fa_IR: یک

en: Two
fa_IR: دو

en: Title
fa_IR: عنوان

en: Enter title for chart dataset.
fa_IR: عنوان را برای مجموعه داده های نمودار وارد کنید.

en: Y-axis values
fa_IR: مقادیر محور-Y

en: Select chart color.
fa_IR: انتخاب رنگ نمودار.

en: Custom color
fa_IR: رنگ سفارشی

en: Select custom chart color.
fa_IR: انتخاب رنگ سفارشی نمودار.

en: Animation
fa_IR: متحرک

en: Select animation style.
fa_IR: انتخاب استایل انیمیشن.

en: Informational
fa_IR: اطلاعات

en: Warning
fa_IR: هشدار

en: Success
fa_IR: موفقیت

en: Error
fa_IR: خطا

en: Informational Classic
fa_IR: اطلاعات کلاسیک

en: Warning Classic
fa_IR: هشدار کلاسیک

en: Success Classic
fa_IR: موفقیت کلاسیک

en: Error Classic
fa_IR: ارور کلاسیک

en: Message Box
fa_IR: باکس پیغام

en: Notification box
fa_IR: باکس اطلاع رسانی

en: Message Box Presets
fa_IR: پیشفرض جعبه پیام

en: Select predefined message box design or choose "Custom" for custom styling.
fa_IR: طراحی جعبه پیام از پیش تعریف شده را انتخاب کنید و یا "سفارشی" برای ظاهر سفارشی را انتخاب کنید.

en: Select message box design style.
fa_IR: استایل طراحی صندوق پیام را انتخاب کنید.

en: Select message box shape.
fa_IR: شکل صندوق پیام را انتخاب کنید.

en: Select message box color.
fa_IR: رنگ صندوق پیام را انتخاب کنید.

en: Icon library
fa_IR: کتابخانه آیکن

en: Font Awesome
fa_IR: فونت Awesome

en: Mono Social
fa_IR: آیکون شبکه های اجتماعی

en: Select icon library.
fa_IR: کتابخانه آیکن را انتخاب نمائید.

en: Message text
fa_IR: متن پیغام

en: <p>I am message box. Click edit button to change this text.</p>
fa_IR: <p> من یک باکس پیغام هستم. بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا متن تغییر کند. </p>

en: Pie Chart
fa_IR: نمودار دایره

en: Animated pie chart
fa_IR: نمودار دایره ای متحرک

en: Value
fa_IR: مقدار

en: Enter value for graph (Note: choose range from 0 to 100).
fa_IR: مقدار برای گراف را وارد کنید (توجه داشته باشید: محدوده را از 0 تا 100 انتخاب کنید).

en: Label value
fa_IR: مقدار برچسب

en: Enter label for pie chart (Note: leaving empty will set value from "Value" field).
fa_IR: برچسب را برای نمودار پایه وارد کنید (توجه داشته باشید: ترک مقدار خالی مقدار را از فیلد "Value" تنظیم می کند).

en: Units
fa_IR: واحدها

en: Enter measurement units (Example: %, px, points, etc. Note: graph value and units will be appended to graph title).
fa_IR: واحد های اندازه گیری را وارد کنید (مثال:%، px، points و غیره. توجه داشته باشید: مقدار گراف و واحد به قسمت عنوان گراف اضافه می شود).

en: Select pie chart color.
fa_IR: انتخاب رنگ نمودار دایره ای.

en: Select custom color.
fa_IR: انتخاب رنگ سفارشی.

en: Posts Slider
fa_IR: اسلایدر پستها

en: Slider with WP Posts
fa_IR: اسلایدر با پستهای وردپرس

en: Slider type
fa_IR: نوع اسلایدر

en: Select slider type.
fa_IR: نوع اسلایدر را انتخاب کنید.

en: Slider count
fa_IR: تعداد اسلایدر

en: Enter number of slides to display (Note: Enter "All" to display all slides).
fa_IR: تعداد اسلایدها را برای نمایش وارد کنید (توجه: برای نمایش تمام اسلایدها، «all» را وارد کنید).

en: Post types
fa_IR: پست تایپها

en: Select source for slider.
fa_IR: انتخاب منبع برای اسلایدر.

en: Description
fa_IR: توضیحات

en: No description
fa_IR: بدون توضیحات

en: Teaser (Excerpt)
fa_IR: تیزر (excerpt)

en: Select source to use for description (Note: some sliders do not support it).
fa_IR: منبع را انتخاب کنید تا برای توصیف استفاده شود (توجه داشته باشید: برخی از اسلایدرها آن را پشتیبانی نمی کنند).

en: Output post title?
fa_IR: خروجی عنوان نوشته?

en: If selected, title will be printed before the teaser text.
fa_IR: در صورت انتخاب, عنوان قبل از متن تیزر پرینت میشود.

en: Link
fa_IR: لینک

en: Link to post
fa_IR: لینک به پست

en: Link to bigger image
fa_IR: لینک به تصویر بزرگتر

en: No link
fa_IR: بدون لینک

en: Link type.
fa_IR: نوع لینک.

en: Enter links for each slide here. Divide links with linebreaks (Enter).
fa_IR: لینک‌ها را برای هر اسلاید وارد کنید. لینکها را با Enter از هم جدا کنید.

en: Thumbnail size
fa_IR: سایز بندانگشتی

en: Enter thumbnail size. Example: thumbnail, medium, large, full or other sizes defined by current theme. Alternatively enter image size in pixels: 200x100 (Width x Height) .
fa_IR: سایز بندانگشتی را وارد کنید. مثال: بندانگشتی ، متوسط ، بزرگ ، کامل یا سایزهای تعریف شده دیگر توسط قالب فعلی. به همین ترتیب سایز تصویر را به پیکسل وارد کنید:  200x100 (Width x Height) .

en: Post/Page IDs
fa_IR: شناسه نوشته/برگه

en: Enter page/posts IDs to display only those records (Note: separate values by commas (,)). Use this field in conjunction with "Post types" field.
fa_IR: آیدی های صفحه ها / پست ها را وارد کنید تا تنها آن سوابق را نمایش دهد (توجه: مقادیر با کاما (،)جدا میشود). با استفاده از این فیلد در ارتباط با فیلد «نوع پست» استفاده کنید.

en: Categories
fa_IR: دسته بندی ها

en: Enter categories by names to narrow output (Note: only listed categories will be displayed, divide categories with linebreak (Enter)).
fa_IR: دسته بندی ها را با نام هایی برای خروجی باریک وارد کنید (توجه داشته باشید: فقط دسته بندی های فهرست شده نمایش داده می شود، دسته بندی های تقسیم را با (Enter) از هم جدا کنید).

en: Order by
fa_IR: مرتب سازی بر اساس

en: Date
fa_IR: تاریخ

en: ID
fa_IR: شناسه

en: Author
fa_IR: نویسنده

en: Modified
fa_IR: تنظیم شده

en: Comment count
fa_IR: تعداد دیدگاه

en: Menu order
fa_IR: ترتیب فهرست

en: Select how to sort retrieved posts. More at %s.
fa_IR: انتخاب چگونگی مرتب سازی پستهای بازیابی شده. بیشتر در %s.

en: Sort order
fa_IR: ترتیب مرتب سازی

en: Descending
fa_IR: نزولی

en: Ascending
fa_IR: صعودی

en: Select ascending or descending order. More at %s.
fa_IR: ترتیب صعودی یا نزولی را انتخاب کنید. بیشتر در %s.

en: Progress Bar
fa_IR: نوار پیشرفت

en: Animated progress bar
fa_IR: نوار پیشرفت متحرک

en: Enter values for graph - value, title and color.
fa_IR: مقادیر برای گراف - مقدار، عنوان و رنگ را وارد کنید.

en: Development
fa_IR: توسعه

en: Marketing
fa_IR: بازاریابی

en: Label
fa_IR: برچسب

en: Enter text used as title of bar.
fa_IR: متن را برای عنوان نوار وارد نمائید.

en: Enter value of bar.
fa_IR: برای نوار مقدار وارد نمائید.

en: Custom Color
fa_IR: رنگ سفارشی

en: Select single bar background color.
fa_IR: انتخاب رنگ پس زمینه نوار تکی.

en: Select custom single bar background color.
fa_IR: انتخاب رنگ سفارشی پس زمینه نوار تکی.

en: Custom text color
fa_IR: رنگ متن سفارشی

en: Select custom single bar text color.
fa_IR: رنگ متن سفارشی نوار تکی را انتخاب کنید.

en: Select bar background color.
fa_IR: انتخاب رنگ پس زمینه بار.

en: Bar custom background color
fa_IR: رنگ پس زمینه نوار سفارشی

en: Select custom background color for bars.
fa_IR: انتخاب رنگ پس زمینه سفارشی برای بارها.

en: Bar custom text color
fa_IR: رنگ متن نوار سفارشی

en: Select custom text color for bars.
fa_IR: رنگ متن سفارشی برای نوارها را انتخاب نمائید.

en: Options
fa_IR: تنظیمات

en: Add stripes
fa_IR: افزودن نوارهای باریک

en: Add animation (Note: visible only with striped bar).
fa_IR: افزودن انیمیشن (توجه: فقط برای نوارهای باریک قابل نمایش است).

en: Round Chart
fa_IR: نمودار دایره ای

en: Pie and Doughnut charts
fa_IR: نمودارهای برش تکه ای و حلقوی

en: Pie
fa_IR: برش تکه ای

en: Doughnut
fa_IR: حلقوی

en: Gap
fa_IR: فاصله

en: Select gap size.
fa_IR: اندازه فاصله را انتخاب کنید.

en: Outline color
fa_IR: رنگ پیرامون

en: Select outline color.
fa_IR: رنگ پیرامون را انتخاب نمائید.

en: Custom outline color
fa_IR: رنگ پیرامون سفارشی

en: Select custom outline color.
fa_IR: رنگ پیرامون سفارشی را انتخاب نمائید.

en: Enter title for chart area.
fa_IR: عنوان محل نمودار را وارد نمائید.

en: Enter value for area.
fa_IR: مقدار سطح را وارد نمایید.

en: Select area color.
fa_IR: رنگ محل را وارد نمائید.

en: Select custom area color.
fa_IR: رنگ محل سفارشی را انتخاب نمائید.

en: Separator
fa_IR: جداکننده

en: Horizontal separator line
fa_IR: خط جداکننده افقی

en: Select color of separator.
fa_IR: رنگ مرز جدا کننده را انتخاب نمائید.

en: Select separator alignment.
fa_IR: تراز مرز جدا کننده را انتخاب نمائید.

en: Custom Border Color
fa_IR: رنگ سفارشی مرزها

en: Select border color for your element.
fa_IR: انتخاب رنگ مرزهای عنصر.

en: Separator display style.
fa_IR: استایل نمایش مرز جداکننده.

en: Border width
fa_IR: عرض حاشیه

en: Select border width (pixels).
fa_IR: عرض بردار را انتخاب نمائید(px).

en: Element width
fa_IR: عرض المان

en: Select separator width (percentage).
fa_IR: عرض مرز جداکننده را انتخاب نمائید(درصد).

en: Single Image
fa_IR: تصویر تکی

en: Simple image with CSS animation
fa_IR: تصویر ساده با css انیمیشن

en: External link
fa_IR: لینک خارجی

en: Featured Image
fa_IR: تصویر شاخص

en: Select external link.
fa_IR: انتخاب لینک خارجی.

en: Enter image size (Example: "thumbnail", "medium", "large", "full" or other sizes defined by theme). Alternatively enter size in pixels (Example: 200x100 (Width x Height)).
fa_IR: اندازه تصویر را وارد کنید (مثلا "کوچک"، "متوسط"، "بزرگ"، "کامل" یا سایر اندازه های تعریف شده توسط پوسته). به جای آن اندازه را در پیکسل وارد کنید (به عنوان مثال: 200x100 (عرض x ارتفاع)).

en: Caption
fa_IR: عنوان

en: Enter text for image caption.
fa_IR: متن را برای عنوان تصویر وارد کنید.

en: Add caption?
fa_IR: افزودن عنوان?

en: Add image caption.
fa_IR: افزودن عنوان تصویر.

en: Image alignment
fa_IR: تراز تصویر

en: Select image alignment.
fa_IR: انتخاب تراز تصویر.

en: Image style
fa_IR: استایل تصویر

en: Select image display style.
fa_IR: استایل نمایش تصویر را انتخاب کنید.

en: Border color
fa_IR: رنگ مرزبندی

en: Border color.
fa_IR: رنگ مرزبندی.

en: Zoom
fa_IR: بزرگ نمایی

en: Image link
fa_IR: لینک تصویر

en: Enter URL if you want this image to have a link (Note: parameters like "mailto:" are also accepted).
fa_IR: URL را وارد کنید اگر می خواهید این تصویر یک لینک داشته باشد (توجه: پارامترهایی مانند "mailto:" نیز پذیرفته می شوند).

en: Link Target
fa_IR: لینک هدف

en: Separator with Text
fa_IR: جداکننده با متن

en: Horizontal separator line with heading
fa_IR: خط جداکننده افقی با heading

en: Add text to separator.
fa_IR: متن را به جداکننده اضافه کنید.

en: Title position
fa_IR: مکان عنوان

en: Select title location.
fa_IR: انتخاب مکان عنوان.

en: Separator alignment
fa_IR: تراز جدا کننده

en: Custom separator color for your element.
fa_IR: رنگ سفارشی جداکننده برای عنصر شما.

en: Separator element width in percents.
fa_IR: عرض المان جداکننده به  درصد.

en: Toggle title
fa_IR: عنوان تاگل

en: Enter title of toggle block.
fa_IR: عنوان بلوک تغییر را وارد کنید.

en: Toggle content
fa_IR: محتوای تاگل

en: <p>Toggle content goes here, click edit button to change this text.</p>
fa_IR: <p>محتوای تاگل در این قسمت قرار میگیرد ، بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن تغییر کنید </p>

en: Toggle block content.
fa_IR: محتوای بلاک تاگل.

en: Select toggle design style.
fa_IR: استایل طراحی تاگل را انتخاب نمائید.

en: Icon color
fa_IR: رنگ آیکون

en: Select icon color.
fa_IR: رنگ آیکون را انتخاب کنید.

en: Select toggle size
fa_IR: اندازه تاگل را انتخاب کنید

en: Default state
fa_IR: حالت پیش فرض

en: Closed
fa_IR: بسته

en: Open
fa_IR: باز

en: Select "Open" if you want toggle to be open by default.
fa_IR: "Open" را انتخاب کنید اگر میخواهید که به صورت پیش فرض باز باشد.

en: Enter optional ID. Make sure it is unique, and it is valid as w3c specification: %s (Must not have spaces)
fa_IR: شناسه اختیاری را وارد کنید اطمینان حاصل کنید که آن را منحصر به فرد است، و آن را به عنوان مشخصات w3c معتبر است: %s (بدون فاصله)

en: FAQ
fa_IR: سوالات متداول

en: Toggle element for Q&A block
fa_IR: تاگل کردن عنصر برای بلاک Q&A

en: Video Player
fa_IR: ویدئو پلیر

en: Embed YouTube/Vimeo player
fa_IR: قراردادن پخش کننده YouTube/Vimeo

en: Video link
fa_IR: لینک ویدئو

en: Enter link to video (Note: read more about available formats at WordPress <a href="%s" target="_blank">codex page</a>).
fa_IR: لینک ویدئو را وارد نمائید (توجه: اطلاعات بیشتر درباره فرمت های مورد استفاده در وردپرس در <a href="%s" target="_blank">صفحه codex </a>).

en: Video width
fa_IR: عرض ویدئو

en: Select video width (percentage).
fa_IR: عرض ویدئو را انتخاب نمائید(درصد).

en: Video aspect ration
fa_IR: نسبت تصویر ویدئویی

en: Select video aspect ratio.
fa_IR: نسبت تصویر ویدئویی را انتخاب نمائید.

en: Select video alignment.
fa_IR: تراز ویدئو را انتخاب نمائید.

en: ZigZag Separator
fa_IR: جداکننده زیگ زاگ

en: Horizontal zigzag separator line
fa_IR: خط جداکننده افقی

en: Select color for your element.
fa_IR: انتخاب رنگ عنصر.

en: Extra small
fa_IR: بسیار کوچک

en: Small
fa_IR: کوچک

en: Medium
fa_IR: متوسط

en: Large
fa_IR: بزرگ

en: Extra large
fa_IR: بسیار بزرگ

en: Select separator border width.
fa_IR: عرض مرز جداکننده را انتخاب کنید.

en: Custom Heading
fa_IR: سربرگ سفارشی

en: Text with Google fonts
fa_IR: متن با فونت‌های گوگل

en: Text source
fa_IR: منبع متن

en: Custom text
fa_IR: متن سفارشی

en: Post or Page Title
fa_IR: عنوان نوشته یا برگه

en: Select text source.
fa_IR: منبع نوشته را انتخاب نمائید.

en: This is custom heading element
fa_IR: این عنصر عنوان سفارشی است

en: Note: If you are using non-latin characters be sure to activate them under Settings/WPBakery Page Builder/General Settings.
fa_IR: نکته: اگر از کاراکترهای non-latin استفاده کنید مطمئن شوید که فعال است در زیر تنظیمات/ویژوال کامپوزر/تنظیمات عمومی.

en: Add link to custom heading.
fa_IR: افزودن لینک به عنوان سفارشی.

en: Select element tag.
fa_IR: انتخاب برچسب عنصر.

en: Select text alignment.
fa_IR: انتخاب تراز متن.

en: Enter font size.
fa_IR: سایز فونت را وارد کنید.

en: Enter line height.
fa_IR: ارتفاع بین خطوط را وارد کنید.

en: Select heading color.
fa_IR: رنگ عنوان را انتخاب کنید.

en: Use theme default font family?
fa_IR: استفاده از خانواده فونت پیش فرض پوسته?

en: Use font family from the theme.
fa_IR: از خانواده فونت به طور پیش فرض پوسته استفاده کنید.

en: Select font family.
fa_IR: انتخاب نوع فونت.

en: Select font styling.
fa_IR: انتخاب استایل فونت.

en: Eye catching icons from libraries
fa_IR: چشمک زدن آیکون ها از کتابخانه ها

en: Material
fa_IR: جنس

en: Select custom icon color.
fa_IR: انتخاب رنگ سفارشی آیکن.

en: Background shape
fa_IR: شکل پس زمینه

en: Circle
fa_IR: دایره

en: Outline Circle
fa_IR: پیرامون دایره

en: Outline Square
fa_IR: پیرامون مربع

en: Outline Rounded
fa_IR: پیرامون گردشده

en: Select background shape and style for icon.
fa_IR: شکل و استایل پس زمینه برای آیکون را انتخاب کنید.

en: Select background color for icon.
fa_IR: رنگ پس زمینه را برای آیکون انتخاب کنید.

en: Custom background color
fa_IR: رنگ پس زمینه سفارشی

en: Select custom icon background color.
fa_IR: آیکن سفارشی رنگ پس زمینه را انتخاب کنید.

en: Icon size.
fa_IR: اندازه آیکن.

en: Icon alignment
fa_IR: هم ترازی آیکون

en: Add link to icon.
fa_IR: افزوندن لینک به آیکن.

en: Old Section
fa_IR: بخش قدیمی

en: Enter accordion section title.
fa_IR: عنوان بخش آکاردئون را وارد کنید.

en: Old Accordion
fa_IR: آکاردئون قدیمی

en: Collapsible content panels
fa_IR: پنل محتوای از پیش ساخته شده

en: Active section
fa_IR: فعالسازی  بخش

en: Enter section number to be active on load or enter "false" to collapse all sections.
fa_IR: وارد کردن شماره بخش برای فعال شدن در بارگذاری یا وارد کردن "غلط" برای جمع کردن تمام بخش‌ها.

en: Allow collapse all sections?
fa_IR: اجازه دهید تمام بخشها فرو رفتگی داشته باشد?

en: If checked, it is allowed to collapse all sections.
fa_IR: در صورت انتخاب, تمام قسمتها فرو رفتگی خواهند داشت.

en: Disable keyboard interactions?
fa_IR: تعاملات صفحه کلید غیرفعال شده است?

en: If checked, disables keyboard arrow interactions (Keys: Left, Up, Right, Down, Space).
fa_IR: در صورت انتخاب، متوقف کردن تعاملات صفحه کلید (کلید ها: چپ، بالا، راست، پایین، فضا) را غیرفعال می کند.

en: Add section
fa_IR: افزودن بخش

en: Section 1
fa_IR: بخش 1

en: Section 2
fa_IR: بخش 2

en: Old Button
fa_IR: دکمه قدیمی

en: Enter text on the button.
fa_IR: متن روی دکمه را وارد نمائید.

en: Enter button link.
fa_IR: لینک دکمه را وارد نمائید.

en: Target
fa_IR: هدف

en: Select icon to display on button.
fa_IR: آیکون را برای نمایش در دکمه انتخاب کنید.

en: Select button size.
fa_IR: انتخاب سایز دکمه.

en: Select button display style and shape.
fa_IR: انتخاب دکمه استایل و شکل نمایش.

en: Old Post Carousel
fa_IR: نوشته چرخان قدیمی

en: Animated carousel with posts
fa_IR: متحرک کردن carousel با نوشته‌ها

en: Carousel content
fa_IR: محتوای Carousel

en: Create WordPress loop, to populate content from your site.
fa_IR: لوپ وردپرس ایجاد کنید، برای محبوب کردن محتوای سایتتان.

en: Teaser layout
fa_IR: طرح تیزر

en: Control teasers look. Enable blocks and place them in desired order. Note: This setting can be overrriden on post to post basis.
fa_IR: کنترل ظاهر تیزرها. بلاکها را فعال کنید و آنها را به ترتیب مورد نظرتان قرار دهید.

en: Thumbnail
fa_IR: بند انگشتی

en: Teaser/Excerpt
fa_IR: تیزر / Excerpt

en: Full content
fa_IR: محتوای کامل

en: Read more link
fa_IR: لینک بیشتر بخوانید

en: Link target
fa_IR: لینک هدف

en: If "YES" pagination control will be removed
fa_IR: اگر "YES" ، کنترل صفحه بندی حذف میشود

en: If "YES" prev/next control will be removed
fa_IR: اگر "YES" ، کنترل قبلی/بعدی حذف میشود

en: If "YES" part of the next slide will be visible on the right side
fa_IR: اگر "YES" ، قسمتی از اسلاید بعدی در سمت راست نمایان میشود

en: Old Call to Action
fa_IR: Call to Action قدیمی

en: Click edit button to change this text.
fa_IR: برای تغییر متن دکمه ویرایش را کلیک کنید.

en: Enter text content.
fa_IR: محتوای متن را وارد کنید.

en: Button icon
fa_IR: آیکن دکمه

en: Button position
fa_IR: مکان دکمه

en: Old Call to Action Button
fa_IR: دکمه Call to Action قدیمی

en: Select display shape and style.
fa_IR: انتخاب دکمه استایل و شکل نمایش.

en: Select element width (percentage).
fa_IR: انتخاب المان عرض (درصد).

en: Select background color.
fa_IR: رنگ پس زمینه را انتخاب کنید.

en: Add link to button (Important: adding link automatically adds button).
fa_IR: اضافه کردن لینک به دکمه (مهم: اضافه کردن لینک به طور خودکار افزوده میشود به دکمه).

en: Add text on the button.
fa_IR: متن روی دکمه را اضافه کنید.

en: Old Posts Grid
fa_IR: نوشته های پیوسته قدیمی

en: Posts in grid view
fa_IR: پست ها در نمایش گرید

en: Grids content
fa_IR: محتوای گریدها

en: Columns count
fa_IR: تعداد ستونها

en: Select columns count.
fa_IR: انتخاب تعداد ستونها.

en: Show filter
fa_IR: نمایش فیلتر

en: Select to add animated category filter to your posts grid.
fa_IR: افزودن فیلتر دسته بندی متحرک به گرید پستهای شما.

en: Layout mode
fa_IR: مد طرح

en: Fit rows
fa_IR: فیت کردن ردیف ها

en: Teaser layout template.
fa_IR: قالب طرح تیزر.

en: Old Tab
fa_IR: تب قدیمی

en: Enter title of tab.
fa_IR: عنوان برگه را وارد کنید.

en: Tab ID
fa_IR: شناسه تب

en: Old Tabs
fa_IR: تب های قدیمی

en: Tabbed content
fa_IR: محتوای تب بندی شده

en: Auto rotate tabs each X seconds.
fa_IR: چرخش خودکار تب ها هر X ثانیه.

en: Tab 1
fa_IR: تب 1

en: Tab 2
fa_IR: تب 2

en: Old Tour
fa_IR: تورهای قدیمی

en: Vertical tabbed content
fa_IR: محتوای تب عمومی

en: Auto rotate slides
fa_IR: چرخش اتوماتیک اسلایدها

en: Load More Button
fa_IR: نمایش دکمه آیتم های بیشتر

en: Load more
fa_IR: بارگذاری بیشتر

en: Custom query
fa_IR: کوئری سفارشی

en: List of IDs
fa_IR: لیست شناسه ها

en: Data source
fa_IR: منبع اطلاعات

en: Select content type for your grid.
fa_IR: نوع محتوا را برای شبکه خود انتخاب کنید.

en: Include only
fa_IR: فقط شامل

en: Add posts, pages, etc. by title.
fa_IR: اضافه کردن پست ها، صفحات و غیره توسط عنوان.

en: Build custom query according to <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts">WordPress Codex</a>.
fa_IR: ساختن کوئری سفارشی براساس<a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/query_posts">کدکس وردپرس</a>.

en: Narrow data source
fa_IR: منبع داده باریک

en: Enter categories, tags or custom taxonomies.
fa_IR: دسته ها، برچسب ها یا طبقه بندی های سفارشی را وارد کنید.

en: Total items
fa_IR: تعداد آیتم ها

en: Set max limit for items in grid or enter -1 to display all (limited to 1000).
fa_IR: حداکثر حد را برای اقلام در شبکه تنظیم کنید و یا -1 را برای نشان دادن همه (محدود به 1000) تنظیم کنید.

en: Display Style
fa_IR: استایل نمایش

en: Show all
fa_IR: نمایش همه

en: Load more button
fa_IR: دکمه آیتم های بیشتر

en: Lazy loading
fa_IR: بارگذاری چرخان

en: Pagination
fa_IR: شمارنده صفحه

en: Select display style for grid.
fa_IR: استایل نمایش برای شبکه را انتخاب کنید.

en: Items per page
fa_IR: اقلام در هر صفحه

en: Number of items to show per page.
fa_IR: تعداد موارد برای نشان دادن در هر صفحه.

en: Append filter to grid.
fa_IR: فیلتر را به شبکه اضافه کنید.

en: Grid elements per row
fa_IR: المانهای شبکه در هر ردیف

en: Select number of single grid elements per row.
fa_IR: تعداد عنصرهای شبکه را در هر ردیف انتخاب کنید.

en: Select gap between grid elements.
fa_IR: فاصله بین المانهای شبکه را انتخاب کنید.

en: Order by post ID
fa_IR: ترتیب توسط شناسه نوشته

en: Last modified date
fa_IR: تاریخ آخرین ویرایش

en: Post/page parent ID
fa_IR: نوشته/برگه شناسه والد

en: Number of comments
fa_IR: تعداد نظرات

en: Menu order/Page Order
fa_IR: ترتیب فهرست/ترتیب صفحه

en: Meta value
fa_IR: مقدار متا

en: Meta value number
fa_IR: تعداد مقدار متا

en: Random order
fa_IR: سفارش تصادفی

en: Select order type. If "Meta value" or "Meta value Number" is chosen then meta key is required.
fa_IR: نوع سفارش را انتخاب کنید اگر "Meta value" یا "Meta value Number" انتخاب شده باشد، کلید Meta مورد نیاز است.

en: Data Settings
fa_IR: تنظیمات داده

en: Select sorting order.
fa_IR: ترتیب مرتب سازی را انتخاب کنید.

en: Meta key
fa_IR: کلید متا

en: Input meta key for grid ordering.
fa_IR: کلید متای ورودی برای ترتیب شبکه.

en: Offset
fa_IR: آفست

en: Number of grid elements to displace or pass over.
fa_IR: تعداد عناصر شبکه برای جایگزینی یا ردکردن.

en: Exclude
fa_IR: استثنا

en: Exclude posts, pages, etc. by title.
fa_IR: پست ها، صفحات و غیره را با عنوان حذف کنید.

en: Filter by
fa_IR: فیلتر بر اساس

en: Filter
fa_IR: فیلتر

en: Select filter source.
fa_IR: منبع فیلتر را انتخاب کنید.

en: Exclude from filter list
fa_IR: حذف از لیست فیلتر

en: Enter categories, tags won't be shown in the filters list
fa_IR: دسته بندی ها را وارد کنید، برچسب ها در لیست فیلتر نمایش داده نخواهد شد

en: Less Rounded
fa_IR: دور کمتر

en: Border
fa_IR: حاشیه (border)

en: Rounded Border
fa_IR: حاشیه گردشده

en: Less Rounded Border
fa_IR: حاشیه کمتر گرد

en: Filled
fa_IR: پر شده

en: Rounded Filled
fa_IR: دایره پرشده

en: Dropdown
fa_IR: کشویی

en: Select filter display style.
fa_IR: انتخاب استایل نمایش فیلتر.

en: Default title
fa_IR: عنوان پیش فرض

en: All
fa_IR: همه

en: Enter default title for filter option display (empty: "All").
fa_IR: عنوان پیش فرض را برای نمایش تنظیم فیلتر وارد نمائید.(خالی:"All").

en: Select filter alignment.
fa_IR: ترازبندی فیلتر را انتخاب کنید.

en: Select filter color.
fa_IR: رنگ فیلتر را انتخاب کنید.

en: Filter size
fa_IR: اندازه فیلتر

en: Select filter size.
fa_IR: انتخاب سایز فیلتر.

en: Arrows design
fa_IR: طراحی فلش جهت

en: Simple Circle Border
fa_IR: حاشیه دایره ساده

en: Simple Circle
fa_IR: دایره ساده

en: Simple Square
fa_IR: مربع ساده

en: Simple Square Rounded
fa_IR: مربع ساده لبه گرد

en: Simple Rounded
fa_IR: گرد شده ساده

en: Rounded Circle Border
fa_IR: حاشیه دایره گرد

en: Rounded Circle
fa_IR: دایره گرد

en: Rounded Square
fa_IR: مربع لبه گرد شده

en: Simple Arrow
fa_IR: فلش جهت ساده

en: Simple Rounded Arrow
fa_IR: فلش گرد شده ساده

en: Select design for arrows.
fa_IR: طراحی برای فلش را انتخاب کنید.

en: Arrows position
fa_IR: موقعیت فلش جهت

en: Inside Wrapper
fa_IR: داخل بسته بندی

en: Outside Wrapper
fa_IR: خارج بسته بندی

en: Arrows will be displayed inside or outside grid.
fa_IR: فلش ها در داخل یا خارج از شبکه نمایش داده می شود.

en: Arrows color
fa_IR: رنگ فلش جهت

en: Select color for arrows.
fa_IR: انتخاب رنگ فلش جهت.

en: Pagination style
fa_IR: استایل صفحه بندی

en: Square Dots
fa_IR: نقاط مربع

en: Radio Dots
fa_IR: نقاط رادیویی

en: Point Dots
fa_IR: نقاط اشاره

en: Fill Square Dots
fa_IR: نقطه های مربع را پر کنید

en: Rounded Fill Square Dots
fa_IR: نقاط مربع گرد شده را پر کنید

en: Pagination Default
fa_IR: شمارنده صفحه پیش فرض

en: Outline Default Dark
fa_IR: خلاصه پیش فرض تیره

en: Outline Default Light
fa_IR: خلاصه پیش فرض روشن

en: Pagination Rounded
fa_IR: شمارنده صفحه گرد شده

en: Outline Rounded Dark
fa_IR: حاشیه دور تیره

en: Outline Rounded Light
fa_IR: حاشیه دور روشن

en: Pagination Square
fa_IR: شمارنده صفحه مربع

en: Outline Square Dark
fa_IR: حاشیه مربع تیره

en: Outline Square Light
fa_IR: حاشیه مربع روشن

en: Pagination Rounded Square
fa_IR: شمارنده صفحه مربع لبه گرد شده

en: Outline Rounded Square Dark
fa_IR: حاشیه مربع لبه گرد شده تیره

en: Outline Rounded Square Light
fa_IR: حاشیه مربع لبه گرد شده روشن

en: Stripes Dark
fa_IR: نوارهای تیره

en: Stripes Light
fa_IR: نوارهای روشن

en: Select pagination style.
fa_IR: استایل صفحه بندی را انتخاب کنید.

en: Pagination color
fa_IR: رنگ صفحه بندی

en: Select pagination color.
fa_IR: رنگ صفحه بندی را انتخاب نمائید.

en: Loop pages?
fa_IR: صفحات پیوسته?

en: Allow items to be repeated in infinite loop (carousel).
fa_IR: اجازه دادن به آیتمها را در حلقه بی نهایت (گردونه) تکرار کنید.

en: Autoplay delay
fa_IR: تاخیر پخش خودکار

en: Enter value in seconds. Set -1 to disable autoplay.
fa_IR: مقدار را در ثانیه وارد کنید تنظیم -1 برای غیرفعال کردن پخش خودکار.

en: Animation In
fa_IR: انیمیشن در

en: Select "animation in" for page transition.
fa_IR: "انیمیشن در" را برای انتقال صفحه انتخاب کنید.

en: Animation Out
fa_IR: انیمیشن خارج

en: Select "animation out" for page transition.
fa_IR: "انیمیشن خروجی" را برای انتقال صفحه انتخاب کنید.

en: Grid element template
fa_IR: قالب المان شبکه

en: %sCreate new%s template or %smodify selected%s. Predefined templates will be cloned.
fa_IR: %sایجاد قالب%s جدید یا %sتغییر انتخاب شده%s. قالب های از پیش تعیین شده کلون خواهند شد.

en: Item Design
fa_IR: طراحی آیتم

en: Initial loading animation
fa_IR: انیمیشن‌بارگذاری اولیه

en: Select initial loading animation for grid element.
fa_IR: انیمیشن بارگذاری اولیه برای عنصر شبکه را انتخاب کنید.

en: Button style
fa_IR: استایل دکمه

en: Select button style.
fa_IR: انتخاب استایل دکمه.

en: Button color
fa_IR: رنگ دکمه

en: Button size
fa_IR: سایز دکمه

en: Fade In
fa_IR: محو شدن در

en: Post Grid
fa_IR: شبکه نوشته

en: Posts, pages or custom posts in grid
fa_IR: نوشته ها، صفحات یا نوشته های سفارشی در شبکه

en: Post Masonry Grid
fa_IR: شبکه سازه نوشته

en: Posts, pages or custom posts in masonry grid
fa_IR: نوشته ها، صفحات یا نوشته های سفارشی در شبکه سازه ای

en: Masonry Media Grid
fa_IR: شبکه رسانه سازه ای

en: Masonry media grid from Media Library
fa_IR: شبکه رسانه سازه ای از کتابخانه رسانه

en: Media Grid
fa_IR: شبکه رسانه

en: Media grid from Media Library
fa_IR: شبکه رسانه از کتابخانه رسانه

en: Same window
fa_IR: همان پنجره

en: New window
fa_IR: پنجره جدید

en: Alert
fa_IR: هشدار

en: Info
fa_IR: اطلاعات

en: Tick
fa_IR: تیک

en: Explanation
fa_IR: توضیح

en: Address book
fa_IR: دفترچه آدرس

en: Alarm clock
fa_IR: ساعت زنگدار

en: Anchor
fa_IR: لنگر

en: Application Image
fa_IR: تصویر نرم‌افزار

en: Arrow
fa_IR: فلش

en: Asterisk
fa_IR: ستاره

en: Hammer
fa_IR: چکش

en: Balloon
fa_IR: بالون

en: Balloon Buzz
fa_IR: صدای بالون

en: Balloon Facebook
fa_IR: بالون فیسبوک

en: Balloon Twitter
fa_IR: بالون توئیتر

en: Battery
fa_IR: باتری

en: Binocular
fa_IR: دوربین

en: Document Excel
fa_IR: سند اکسل

en: Document Image
fa_IR: سند تصویر

en: Document Music
fa_IR: سند موسیقی

en: Document Office
fa_IR: سند آفیس

en: Document PDF
fa_IR: سند PDF

en: Document Powerpoint
fa_IR: سند پاورپوینت

en: Document Word
fa_IR: سند ورد

en: Bookmark
fa_IR: بوکمارک

en: Camcorder
fa_IR: دوربین فیلمبرداری

en: Camera
fa_IR: دوربین

en: Chart
fa_IR: نمودار

en: Chart pie
fa_IR: نمودار دایره ای

en: Clock
fa_IR: ساعت

en: Fire
fa_IR: آتش

en: Heart
fa_IR: قلب

en: Mail
fa_IR: ایمیل

en: Play
fa_IR: پخش

en: Shield
fa_IR: شیلد

en: Video
fa_IR: ویدئو

en: Grey
fa_IR: خاکستری

en: Blue
fa_IR: آبی

en: Turquoise
fa_IR: فیروزه ای

en: Green
fa_IR: سبز

en: Orange
fa_IR: نارنجی

en: Red
fa_IR: قرمز

en: Black
fa_IR: مشکی

en: Regular
fa_IR: معمولی

en: Mini
fa_IR: خیلی کوچک

en: Address book icon
fa_IR: آیکون دفترجه آدرس

en: Alarm clock icon
fa_IR: آیکون آلارم ساعت

en: Anchor icon
fa_IR: آیکون نویسنده

en: Application Image icon
fa_IR: آیکون تصویر برنامه کاربردی

en: Arrow icon
fa_IR: آیکون پیکان

en: Asterisk icon
fa_IR: آیکون Asterisk

en: Hammer icon
fa_IR: آیکون چکش

en: Balloon icon
fa_IR: آیکون بالون

en: Balloon Buzz icon
fa_IR: آیکون بیز بالون

en: Balloon Facebook icon
fa_IR: آیکون فیسبوک بالون

en: Balloon Twitter icon
fa_IR: آیکون توئیتر بالون

en: Battery icon
fa_IR: آیکون باتری

en: Binocular icon
fa_IR: آیکون دوربین

en: Document Excel icon
fa_IR: آیکون سند اکسل

en: Document Image icon
fa_IR: آیکون سند تصویر

en: Document Music icon
fa_IR: آیکون سند موزیک

en: Document Office icon
fa_IR: آیکون سند آفیس

en: Document PDF icon
fa_IR: آیکون سند PDF

en: Document Powerpoint icon
fa_IR: آیکون سند پاورپوینت

en: Document Word icon
fa_IR: آیکون سند ورد

en: Bookmark icon
fa_IR: آیکون بوکمارک

en: Camcorder icon
fa_IR: آیکون دوربین فیلمبرداری

en: Camera icon
fa_IR: آیکون دوربین

en: Chart icon
fa_IR: آیکون چت

en: Chart pie icon
fa_IR: آیکون نمودار دایره ای

en: Clock icon
fa_IR: آیکون ساعت

en: Fire icon
fa_IR: آیکون آتش

en: Heart icon
fa_IR: آیکون قلب

en: Mail icon
fa_IR: آیکون ایمیل

en: Play icon
fa_IR: آیکون پخش

en: Shield icon
fa_IR: آیکون شیلد

en: Video icon
fa_IR: آیکون ویدئو

en: Facebook Like
fa_IR: لایک فیسبوک

en: Social
fa_IR: اجتماعی

en: Facebook "Like" button
fa_IR: دکمه "لایک" فیسبوک

en: Button type
fa_IR: نوع دکمه

en: Horizontal with count
fa_IR: افقی با شمارش

en: Vertical with count
fa_IR: عمودی با شمارش

en: Select button type.
fa_IR: انتخاب نوع دکمه.

en: Google+ Button
fa_IR: دکمه گوگل پلاس

en: Recommend on Google
fa_IR: پیشنهاد شده بر گوگل

en: Standard
fa_IR: استاندارد

en: Tall
fa_IR: بلند

en: Annotation
fa_IR: حاشیه نویسی

en: Bubble
fa_IR: حبابی

en: Select type of annotation.
fa_IR: نوع حاشیه نویسی را انتخاب کنید.

en: Minimum width of 120px to display. If annotation is set to "inline", this parameter sets the width in pixels to use for button and its inline annotation. Default width is 450px.
fa_IR: حداقل عرض 120px برای نمایش. اگر حاشیه نویسی به "inline" تنظیم شده باشد، این پارامتر عرض را در پیکسل ها تنظیم می کند تا از دکمه و حاشیه نویسی آن استفاده شود. عرض پیش فرض 450px است.

en: Pinterest
fa_IR: پینترست

en: Pinterest button
fa_IR: دکمه پینترست

en: No count
fa_IR: بدون شمارش

en: Select button layout.
fa_IR: انتخاب طرح دکمه.

en: Tweetmeme Button
fa_IR: دکمه Tweetmeme

en: Tweet button
fa_IR: دکمه توئیت

en: Choose a button
fa_IR: یک دکمه انتخاب کنید

en: Share a link
fa_IR: اشتراک گذاری یک لینک

en: Follow
fa_IR: دنبال کردن

en: Hashtag
fa_IR: هشتگ

en: Mention
fa_IR: اشاره

en: Select type of Twitter button.
fa_IR: نوع دکمه توئیتر را انتخاب نمائید.

en: Share url: page URL
fa_IR: آدرس اشتراک گذاری: URL صفحه

en: Use the current page url to share?
fa_IR: برای اشتراک گذاری از آدرس صفحه فعلی استفاده کنید?

en: Share url: custom URL
fa_IR: آدرس اشتراک گذاری: URL سفارشی

en: Enter custom page url which you like to share on twitter?
fa_IR: URL صفحه سفارشی را که دوست دارید در توئیتر به اشتراک بگذارید وارد کنید?

en: Tweet text: page title
fa_IR: متن توییت: عنوان صفحه

en: Use the current page title as tweet text?
fa_IR: از عنوان صفحه فعلی به عنوان متن تویت استفاده شود?

en: Tweet text: custom text
fa_IR: متن توییت: متن سفارشی

en: Enter the text to be used as a tweet?
fa_IR: متن را به عنوان یک توئیت مورد استفاده قرار دهید?

en: Via @
fa_IR: به وسیله @

en: Enter your Twitter username.
fa_IR: نام کاربری توئیتر خود را وارد نمائید.

en: Recommend @
fa_IR: توصیه @

en: Enter the Twitter username to be recommended.
fa_IR: نام کاربری توییتر را که توصیه می شود وارد کنید.

en: Hashtag #
fa_IR: هشتگ #

en: Add a comma-separated list of hashtags to a Tweet using the hashtags parameter.
fa_IR: با استفاده از پارامتر هشتگ ها، لیستی از هشتگ ها که با کاما جدا شده اند را به یک توییت اضافه کنید.

en: User @
fa_IR: کاربر @

en: Enter username to follow.
fa_IR: نام کاربری را برای فالو وارد کنید.

en: Show username
fa_IR: نمایش نام کاربری

en: Do you want to show username in button?
fa_IR: آیا می خواهید نام کاربری را در دکمه نشان دهید?

en: Show followers count
fa_IR: نمایش تعداد فالورها

en: Do you want to displat the follower count in button?
fa_IR: آیا می خواهید شمارنده فالورها را در دکمه نمایش دهید?

en: Add hashtag to a Tweet using the hashtags parameter
fa_IR: با استفاده از پارامتر هشتگ ها، هشتگ به یک توییت اضافه کنید

en: Tweet text: No default text
fa_IR: متن توییت: متن پیش فرض وجود ندارد

en: Set no default text for tweet?
fa_IR: تنظیم متن پیش فرض برای توئیت?

en: Tweet text: custom
fa_IR: متن توییت: سفارشی

en: Set custom text for tweet.
fa_IR: تنظیم متن سفارشی برای توئیت.

en: Enter username to be recommended.
fa_IR: نام کاربری را که توصیه می شود وارد کنید.

en: Tweet url: No URL
fa_IR: آدرس اینترنتی توئیت: بدون آدرس اینترنتی

en: Do you want to set no url to be tweeted?
fa_IR: آیا میخواهید نشانی اینترنتی را برای توییت تنظیم نکنید?

en: Tweet url: custom
fa_IR: آدرس توئیت: سفارشی

en: Enter custom url to be used in the tweet.
fa_IR: آدرس دلخواه را وارد کنید که در توئیت استفاده شود.

en: Tweet to @
fa_IR: توئیت به @

en: Enter username where you want to send your tweet.
fa_IR: نام کاربری را وارد کنید که در آن شما می خواهید توئیت خود را ارسال کنید.

en: Set no default text of the tweet?
fa_IR: هیچ متن پیش فرض توئیت تنظیم نشده است?

en: Enter custom text for the tweet.
fa_IR: متن سفارشی برای توئیت را وارد کنید.

en: Enter username to recommend.
fa_IR: نام کاربری را برای توصیه وارد کنید.

en: Use large button
fa_IR: استفاده از دکمه بزرگ

en: Do you like to display a larger Tweet button?
fa_IR: آیا دوست دارید یک دکمه بزرگتر توئیت نمایش داده شود?

en: Opt-out of tailoring Twitter
fa_IR: از تمیز کردن توییتر خودداری کنید

en: Tailored suggestions make building a great timeline. Would you like to disable this feature?
fa_IR: پیشنهادات سازگار با یک جدول زمانی عالی ایجاد می کنند. آیا میخواهید این ویژگی را غیرفعال کنید?

en: Language
fa_IR: زبان

en: Select button display language or allow it to be automatically defined by user preferences.
fa_IR: دکمه نمایش را انتخاب کنید و یا اجازه تنظیم خودکار توسط تنظیمات کاربر تعریف شده را بدهید.

en: Raw HTML
fa_IR: HTML خام

en: Structure
fa_IR: ساختار

en: Output raw HTML code on your page
fa_IR: خروجی کد HTML خام در صفحه خود

en: Enter your HTML content.
fa_IR: محتوای HTML را وارد کنید.

en: Raw JS
fa_IR: JS خام

en: Output raw JavaScript code on your page
fa_IR: خروجی کد جاوااسکریپت خام در صفحه خود

en: JavaScript Code
fa_IR: کد جاوااسکریپت

en: Enter your JavaScript code.
fa_IR: کد جاوا اسکریپت خود را وارد کنید.

en: Widgetised Sidebar
fa_IR: سایدبار با ابزارک

en: WordPress widgetised sidebar
fa_IR: ابزارک ناحیه کناری وردپرس

en: Sidebar
fa_IR: سایدبار

en: Select widget area to display.
fa_IR: ناحیه ابزارک را برای نمایش انتخاب کنید.

en: Landing Page
fa_IR: برگه فرود

en: Call to Action Page
fa_IR: صفحه call to action

en: Feature List
fa_IR: لیست ویژگی

en: Description Page
fa_IR: صفحه توضیح

en: Service List
fa_IR: لیست خدمات

en: Product Page
fa_IR: صفحه محصولات

en: FAQ section
fa_IR: بخش FAQ

en: About section
fa_IR: بخش درباره

en: About with features
fa_IR: درباره ویژگی‌ها

en: Three image description
fa_IR: توضیح سه تصویر

en: News list
fa_IR: لیست اخبار

en: Product description
fa_IR: توضیح محصول

en: Description with accordion
fa_IR: توضیح با آکاردئون

en: Two column list
fa_IR: لیست دو ستون

en: About with tour section
fa_IR: درباره بخش طور

en: Rounded image description
fa_IR: توضیح تصویر گرد

en: Description with success message
fa_IR: توضیح با پیام موفقیت

en: Images with tab description
fa_IR: تصاویر با تب توضیح

en: Square on background
fa_IR: مربع در پس زمینه

en: Product description with tabs
fa_IR: توضیح محصول با تب‌ها

en: Description with headings
fa_IR: توضیح با سربرگ‌ها

en: Video with description
fa_IR: ویدئو با توضیح

en: Description with buttons
fa_IR: توضیح با دکمه

en: Map and Contacts
fa_IR: نقشه و تماس‌ها

en: Help section
fa_IR: بخش کمک

en: Screen description
fa_IR: بخش اسکرین

en: Description with round images
fa_IR: توضیح با تصاویر گرد

en: FAQ in three columns
fa_IR: سوالات متداول در سه ستون

en: Centre description
fa_IR: توضیح وسط

en: Description with gallery
fa_IR: توضیح با گالری

en: Centre description with image
fa_IR: تصویر با توضیح وسط

en: Description with thumbnails
fa_IR: توضیح با تصویربندانگشتی

en: About with left gallery
fa_IR: درباره با گالری چپ

en: Five image layout
fa_IR: طرح پنج تصویر

en: Accordion news list
fa_IR: لیست آکاردئونی اخبار

en: Product with social icons
fa_IR: محصول با آیکون شبکه‌های اجتماعی

en: Complex news layout
fa_IR: طرح اخبار مجتمع

en: Product list with CTA
fa_IR: لیست محصول با CTA

en: Intro with features
fa_IR: معرفی با ویژگی‌ها

en: Image gallery with description
fa_IR: گالری تصویر با توضیح

en: Team members
fa_IR: اعضای تیم

en: Large image with thumbnails
fa_IR: تصویر بزرگ با تصویر بندانگشتی

en: Complex news layout II
fa_IR: طرح دوم اخبار مجتمع

en: Service description layout
fa_IR: طرح توضیح سرویس

en: Articles with headings
fa_IR: مقالات با سربرگ‌ها

en: Call to Action section
fa_IR: بخش Call to Action

en: Charts section
fa_IR: بخش نمودارها

en: Chess Grid
fa_IR: جدول شطرنجی

en: Features and articles
fa_IR: ویژگی‌ها و مقالات

en: Features and charts
fa_IR: ویژگی‌ها و نمودارها

en: Features with video parallax
fa_IR: ویژگی ها با ویدئوی پارالکس

en: Features with full width promo
fa_IR: ویژگی‌ها با عرض کامل تبلیغاتی

en: Full height hero section
fa_IR: بخش hero طول کامل

en: Full height with transparent block
fa_IR: طول کامل با بلاک شفاف

en: Full height parallax
fa_IR: پارالکس طول کامل

en: Header section with features
fa_IR: بخش سربرگ با ویژگی‌ها

en: Helps with icons
fa_IR: کمک با آیکون

en: Plain articles
fa_IR: مقالات ساده

en: Post portfolio
fa_IR: نوشته نمونه‌کار

en: Product introduction
fa_IR: معرفی محصول

en: Services with block buttons
fa_IR: سرویس‌ها با دکمه بلاک

en: Tabs with features
fa_IR: تب‌ها با ویژگی‌ها

en: Video section
fa_IR: بخش ویدئو

en: Video promo
fa_IR: ویدئو تبلیغاتی

en: Equal Feature List
fa_IR: لیست ویژگی برابر

en: Parallax Introduction
fa_IR: معرفی پارالکس

en: Three Informative Blocks
fa_IR: سه بلاک اطلاعاتی

en: Description Articles
fa_IR: مقالات توصیفی

en: Full Height Features
fa_IR: ویژگی‌ها با طول کامل

en: Business Description
fa_IR: توضیح کسب و کار

en: Article Hero Image
fa_IR: تصویر hero مقاله

en: My Team Members
fa_IR: اعضای تیم من

en: Hero Image With Description
fa_IR: تصویر hero با توضیح

en: Description with Image on Background
fa_IR: توضیح با تصویر در پس زمینه

en: Three Image with Article
fa_IR: سه تصویر با مقاله

en: Accordion
fa_IR: آکاردئون

en: Select accordion display style.
fa_IR: انتخاب استایل نمایش اکاردئون.

en: Select accordion shape.
fa_IR: انتخاب شکل آکاردیون.

en: Select accordion color.
fa_IR: انتخاب رنگ آکاردیون.

en: Do not fill content area?
fa_IR: آیا منطقه محتوا را پر نشود?

en: Do not fill content area with color.
fa_IR: سطح محتوا را با رنگ پر نکنید.

en: Spacing
fa_IR: فاصله

en: Select accordion spacing.
fa_IR: انتخاب فاصله آکاردیون.

en: Select accordion gap.
fa_IR: انتخاب شبکه آکاردیون.

en: Select accordion section title alignment.
fa_IR: انتخاب ترازبندی عنوان بخش آکوردئون.

en: Autoplay
fa_IR: پخش خودکار

en: Select auto rotate for accordion in seconds (Note: disabled by default).
fa_IR: چرخش اتوماتیک برای آکوردئون در ثانیه را انتخاب کنید (توجه: به طور پیش فرض غیر فعال شده است).

en: Allow collapse all?
fa_IR: اجازه فرورفتگی همه?

en: Allow collapse all accordion sections.
fa_IR: اجازه فرورفتگی تمام بخشهای آکاردئون.

en: Chevron
fa_IR: شورون

en: Plus
fa_IR: به علاوه

en: Triangle
fa_IR: سه گوش

en: Select accordion navigation icon.
fa_IR: آیکون ناوبری آکاردئون را انتخاب کنید.

en: Position
fa_IR: موقعیت

en: Select accordion navigation icon position.
fa_IR: موقعیت آیکون ناوبری آکاردئون را انتخاب کنید.

en: Enter active section number (Note: to have all sections closed on initial load enter non-existing number).
fa_IR: شماره بخش فعال را وارد کنید (توجه: برای بسته شدن تمام بخشها در لود اولیه شماره ای ناموجود را وارد کنید).

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
fa_IR: اگر میخواهید به المان خاصی از محتوا استایل متفاوتی دهید، از این فیلد برای افزودن کلاس استفاده کنید و سپس آنرا به فایل css ارجاع دهید.

en: Add Section
fa_IR: افزودن بخش

en: Pageable Container
fa_IR: ظرف قابل صفحه بندی

en: Pageable content container
fa_IR: ظرف محتوای قابل صفحه بندی

en: Select auto rotate for pageable in seconds (Note: disabled by default).
fa_IR: انتخاب چرخش خودکار برای قابل صفحه بندی در ثانیه (یادداشت: بطورپیشفرض غیرفعال است).

en: Pagination position
fa_IR: موقعیت شمارنده صفحات

en: Select pageable navigation position.
fa_IR: موقعیت ناوبری قابل صفحه بندی را انتخاب کنید.

en: Add icon next to section title.
fa_IR: افزودن آیکون در کنار عنوان بخش.

en: Before title
fa_IR: قبل از عنوان

en: After title
fa_IR: بعد از عنوان

en: Icon position
fa_IR: موقعیت آیکون

en: Select icon position.
fa_IR: انتخاب موقعیت آیکون.

en: Enter section title (Note: you can leave it empty).
fa_IR: عنوان بخش را وارد کنید (توجه داشته باشید: می توانید آن را خالی کنید).

en: Section for Tabs, Tours, Accordions.
fa_IR: بخش تب ها، تورها، آکاردئون ها.

en: Tabs
fa_IR: تب ها

en: Select tabs display style.
fa_IR: انتخاب استایل نمایش تب ها.

en: Select tabs shape.
fa_IR: انتخاب شکل تب ها.

en: Select tabs color.
fa_IR: انتخاب رنگ تب ها.

en: Select tabs spacing.
fa_IR: انتخاب فاصله گذاری تب ها.

en: Select tabs gap.
fa_IR: انتخاب فاصله تب ها.

en: Select tabs navigation position.
fa_IR: موقعیت ناوبری تب‌ها را انتخاب کنید.

en: Select tabs section title alignment.
fa_IR: تراز عنوان بخش تب ها را انتخاب کنید.

en: Select auto rotate for tabs in seconds (Note: disabled by default).
fa_IR: چر خش خودکار را برای زبانه ها در ثانیه انتخاب کنید (توجه: به طور پیش فرض غیر فعال است).

en: Tab
fa_IR: تب

en: Tour
fa_IR: تور

en: Select tour display style.
fa_IR: انتخاب استایل نمایش تور.

en: Select tour shape.
fa_IR: انتخاب شکل تور.

en: Select tour color.
fa_IR: انتخاب رنگ تور.

en: Select tour spacing.
fa_IR: انتخاب فاصله گذاری تور.

en: Select tour gap.
fa_IR: انتخاب فاصله تور.

en: Select tour navigation position.
fa_IR: موقعیت ناوبری تور را انتخاب کنید.

en: Select tour section title alignment.
fa_IR: تراز عنوان بخش تور را انتخاب کنید.

en: Auto
fa_IR: خودکار

en: Navigation width
fa_IR: عرض ناوبری

en: Select tour navigation width.
fa_IR: عرض پیمایش تور را انتخاب کنید.

en: Select auto rotate for tour in seconds (Note: disabled by default).
fa_IR: چرخش اتوماتیک برای تور در ثانیه را انتخاب کنید (توجه: به طور پیش فرض غیر فعال است).

en: Archives
fa_IR: بایگانی ها

en: WordPress Widgets
fa_IR: ابزارکهای وردپرس

en: A monthly archive of your sites posts
fa_IR: آرشیو ماهانه از پستهای سایت شما

en: What text use as a widget title. Leave blank to use default widget title.
fa_IR: چه متنی برای عنوان ابزارک مورد استفاده قرار گیرد. اگر میخواهید عنوان پیش فرض قرار گیرد آن را خالی بگذارید.

en: Display options
fa_IR: تنظیمات نمایش

en: Show post counts
fa_IR: نمایش تعداد پستها

en: Select display options for archives.
fa_IR: گزینه های نمایش برای بایگانی را انتخاب کنید.

en: Calendar
fa_IR: تقویم

en: A calendar of your sites posts
fa_IR: تقویم پستهای سایت شما

en: A list or dropdown of categories
fa_IR: یک لیست یا منوی کشویی دسته بندی ها

en: Show hierarchy
fa_IR: نمایش سلسله مراتبی

en: Select display options for categories.
fa_IR: گزینه های نمایش برای دسته ها را انتخاب کنید.

en: Custom Menu
fa_IR: منوی سفارشی

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget
fa_IR: از این ابزارک برای افزودن یکی از منوهای سفارشیتان به عنوان ابزارک استفاده کنید

en: Menu
fa_IR: فهرست

en: Custom menus not found. Please visit <b>Appearance > Menus</b> page to create new menu.
fa_IR: منوهای سفارشی پیدا نشدند. لطفا به نمایش>> فهرست بروید تا بتوانید منوی جدید بسازید.

en: Select menu to display.
fa_IR: انتخاب فهرست برای نمایش.

en: All Links
fa_IR: همه لینک ها

en: Links
fa_IR: لینک‌ها

en: Your blogroll
fa_IR: بلاگ رول

en: Link Category
fa_IR: دسته بندی لینک

en: Link title
fa_IR: عنوان لینک

en: Link rating
fa_IR: امتیاز لینک

en: Link ID
fa_IR: شناسه لینک

en: Show Link Image
fa_IR: نمایش تصویر لینک

en: Show Link Name
fa_IR: نمایش نام لینک

en: Show Link Description
fa_IR: نمایش توضیحات لینک

en: Show Link Rating
fa_IR: نمایش امتباز لینک

en: Number of links to show
fa_IR: تعداد لینکهای مشاهده شده

en: Meta
fa_IR: متا

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
fa_IR: ورود / خروج , ادمین, فید و لینکهای وردپرس

en: Pages
fa_IR: صفحات

en: Your sites WordPress Pages
fa_IR: صفحات سایت وردپرسی شما

en: Page title
fa_IR: عنوان صفحه

en: Page order
fa_IR: ترتیب صفحات

en: Page ID
fa_IR: شناسه صفحه

en: Select how to sort pages.
fa_IR: نحوه مرتب سازی صفحات را انتخاب کنید.

en: Enter page IDs to be excluded (Note: separate values by commas (,)).
fa_IR: شناسه های صفحه را که باید حذف شوند، وارد کنید (توجه داشته باشید: مقادیر با کاما (،)جدا شوند).

en: Recent Posts
fa_IR: پستهای اخیر

en: The most recent posts on your site
fa_IR: آخرین پستهای سایت شما

en: Number of posts
fa_IR: تعداد نوشته ها

en: Enter number of posts to display.
fa_IR: تعداد نوشته ها برای نمایش را وارد نمائید.

en: Display post date?
fa_IR: نمایش تاریخ نوشته?

en: If checked, date will be displayed.
fa_IR: در صورت انتخاب، تاریخ نمایش داده خواهد شد.

en: Recent Comments
fa_IR: دیدگاههای اخیر

en: The most recent comments
fa_IR: جدیدترین دیدگاهها

en: Enter number of comments to display.
fa_IR: تعداد نظرات برای نمایش را وارد کنید.

en: RSS
fa_IR: خبرخوان RSS

en: Entries from any RSS or Atom feed
fa_IR: مطالب از هر RSS یا Atom خوراک

en: RSS feed URL
fa_IR: آدرس اینترنتی فید خبرخوان

en: Enter the RSS feed URL.
fa_IR: وارد کردن آدرس RSS.

en: Items
fa_IR: آیتمها

en: 10 - Default
fa_IR: 10- پیش فرض

en: Select how many items to display.
fa_IR: چندین آیتم برای نمایش را انتخاب کنید.

en: Item content
fa_IR: محتوای آیتم

en: Display item author if available?
fa_IR: نمایش نویسنده آیتم در صورت موجود بودن?

en: Display item date?
fa_IR: نمایش تاریخ آیتم?

en: Select display options for RSS feeds.
fa_IR: گزینه های نمایش برای فیدهای RSS را انتخاب کنید.

en: Search
fa_IR: جستجو

en: A search form for your site
fa_IR: یک فرم جستجو برای سایت شما

en: Tag Cloud
fa_IR: ابر برچسب

en: Your most used tags in cloud format
fa_IR: بیشترین تگهای استفاده شده توسط شما در قالب ابری

en: Tags
fa_IR: برچسبها

en: Taxonomy
fa_IR: طبقه بندی

en: Select source for tag cloud.
fa_IR: منبع برای ابر برچسب را انتخاب کنید.

en: Arbitrary text or HTML
fa_IR: متن اختیاری یا HTML

en: Default template for post types
fa_IR: قالب پیش فرض برای انواع نوشته

en: Invalid template or post type.
fa_IR: پوسته نامعتبر یا نوع نوشته.

en: Finish
fa_IR: اتمام

en: Next
fa_IR: بعدی

en: Prev
fa_IR: قبلی

en: Start Here!
fa_IR: از همین جا شروع کن!

en: Start easy - use predefined template as a starting point and modify it.
fa_IR: شروع آسان - استفاده از قالب از پیش تعریف شده به عنوان نقطه شروع و اصلاح آن.

en: Use Animations
fa_IR: استفاده از انیمیشن ها

en: Select animation preset for grid element. "Hover" state will be added next to the "Normal" state tab.
fa_IR: پیش نمایش انیمیشن برای المان شبکه را انتخاب کنید. حالت "Hover" در کنار تب حالت "Normal" اضافه خواهد شد.

en: Style Design Options
fa_IR: گزینه های طراحی استایل

en: Edit "Normal" state to set "Featured image" as a background, control zone sizing proportions and other design options (Height mode: Select "Original" to scale image without cropping).
fa_IR: حالت "نرمال" را برای تنظیم "تصویر شاخص" به عنوان پس زمینه،ناحیه کنترل متناسب با اندازه را ویرایش کنید و سایر گزینه های طراحی (حالت ارتفاع: انتخاب "اصلی" برای مقیاس تصویر بدون برش) را انتخاب کنید.

en: Extend Element
fa_IR: گسترش عنصر

en: Additional content zone can be added to grid element edges (Note: This zone can not be animated).
fa_IR: منطقه محتوا اضافی را می توان به لبه های المان شبکه اضافه کرد (توجه: این منطقه نمی تواند متحرک باشد).

en: Watch Video Tutorial
fa_IR: تماشای آموزش تصویری

en: Have a look how easy it is to work with grid element builder.
fa_IR: نگاهی به چگونگی کار با ساختار المان شبکه ای داشته باشید.

en: Antique
fa_IR: عتیقه

en: Black & White
fa_IR: سیاه & سفید

en: Boost
fa_IR: تقویت

en: Concentrate
fa_IR: تمرکز

en: Country
fa_IR: کشور

en: Darken
fa_IR: تیره کردن

en: Dream
fa_IR: رویا

en: Everglow
fa_IR: همیشه درخشان

en: Forest
fa_IR: جنگل

en: Fresh Blue
fa_IR: آبی آسمانی

en: Frozen
fa_IR: منجمد

en: Her Majesty
fa_IR: علیاحضرت

en: Light
fa_IR: روشن

en: Orange Peel
fa_IR: پوست پرتقالی

en: Rain
fa_IR: باران

en: Retro
fa_IR: درهم تنیده

en: Sepia
fa_IR: قرمز قهوه ای

en: Summer
fa_IR: تابستان

en: Tender
fa_IR: ملایم

en: Vintage
fa_IR: فهرست

en: Washed
fa_IR: شسته

en: Image filter
fa_IR: فیلتر تصویر

en: Filter:
fa_IR: فیلتر:

en: Important notice
fa_IR: اطلاعیه مهم

en: You have an outdated version of WPBakery Page Builder Design Options. It is required to review and save it.
fa_IR: شما یک نسخه قدیمی از WPBakery گزینه های طراحی ساخت صفحه را دارید. لازم است که آن را بررسی و ذخیره کنید.

en: Open Design Options
fa_IR: گزینه های طراحی باز

en: Role Manager
fa_IR: مدیریت نقش

en: Roles Manager
fa_IR: مدیریت وظایف

en: WPBakery Page Builder
fa_IR: ویژوال کامپوزر

en: About
fa_IR: درباره

en: What's New
fa_IR: چه خبر

en: Resources
fa_IR: منابع

en: Welcome to WPBakery Page Builder
fa_IR: به صفحه‌ساز ویژوال کامپوزر خوش آمدید

en: Choose Backend or Frontend editor.
fa_IR: ویرایشگر Backend یا Frontend را انتخاب کنید.

en: Add Elements
fa_IR: افزودن عناصر

en: Add new element or start with a template.
fa_IR: المان جدید اضافه کنید یا با یک قالب شروع کنید.

en: Rows and Columns
fa_IR: ردیفها و ستونها

en: This is a row container. Divide it into columns and style it. You can add elements into columns.
fa_IR: این یک کانال ردیف است. آن را به ستونها تقسیم کنید و به آن استایل دهید. شما می توانید المانها را به ستون اضافه کنید.

en: Control Elements
fa_IR: المانهای کنترل

en: You can edit your element at any time and drag it around your layout.
fa_IR: شما می توانید المان خود را در هر زمان ویرایش کنید و آن را در اطراف طرح خود بکشید.

en: P.S. Learn more at our <a href="%s" target="_blank">Knowledge Base</a>.
fa_IR: P.S. Learn more at our <a href="%s" target="_blank">پایگاه دانش</a>.

en: No Gravity forms found.
fa_IR: فرم gravity پیدا نشد.

en: Select a form to display.
fa_IR: فرمی را برای نمایش انتخاب کنید.

en: Gravity Form
fa_IR: فرم Gravity

en: Place Gravity form
fa_IR: قرار دادن فرم Gravity

en: Form
fa_IR: فرم

en: Select a form to add it to your post or page.
fa_IR: فرمی را انتخاب کنید تا آن را به پست یا صفحه اضافه کنید.

en: Display Form Title
fa_IR: نمایش عنوان فرم

en: Would you like to display the forms title?
fa_IR: آیا میخواهید عنوان فرم ها نمایش داده شود?

en: Display Form Description
fa_IR: نمایش توضیحات فرم

en: Would you like to display the forms description?
fa_IR: آیا میخواهید توضیحات فرم نمایش داده شود?

en: Enable AJAX?
fa_IR: فعالسازی ajax?

en: Enable AJAX submission?
fa_IR: فعالسازی ajax برای ارسال?

en: Tab Index
fa_IR: ایندکس تب

en: (Optional) Specify the starting tab index for the fields of this form. Leave blank if you're not sure what this is.
fa_IR: (اختیاری) تب ایندکس شروع را برای فیلدهای این فرم مشخص کنید. اگر در مورد این مورد اطلاعی ندارید آن را خالی بگذارید.

en: WPBakery Page Builder Settings
fa_IR: تنظیمات ویژوال کامپوزر

en: About WPBakery Page Builder
fa_IR: درباره ویژوال کامپوزر

en: Add/remove picture
fa_IR: افزودن/حذف تصویر

en: Finish Adding Images
fa_IR: اتمام افزودن تصویر

en: Add Image
fa_IR: افزودن تصویر

en: Add Images
fa_IR: افزودن تصاویر

en: Settings
fa_IR: تنظیمات

en: Backend Editor
fa_IR: ویرایشگر Backend

en: Frontend Editor
fa_IR: ویرایشگر ظاهر

en: Classic Mode
fa_IR: ویرایشگر کلاسیک

en: Enter template name you want to save.
fa_IR: نام قالب را که می خواهید ذخیره کنید وارد کنید.

en: Confirm deleting "{template_name}" template, press Cancel to leave. This action cannot be undone.
fa_IR: پاک کردن قالب "{template_name}" را تایید کنید یا برای ترک این گزینه Cancel را بفشارید. این کار قابل بازگشت نیست.

en: Press OK to delete section, Cancel to leave
fa_IR: برای حذف بخش ok را بفشارید و برای ترک لغو را کلیک کنید

en: Drag and drop me in the column
fa_IR: من را بگیرید و به سمت ستون بکشید

en: Press OK to delete "{tab_name}" tab, Cancel to leave
fa_IR: دکمه ok را بزنید تا تب  "{tab_name}" پاک شود و Cancel  برای لغو

en: Slide
fa_IR: اسلاید

en: Please enter new tab title
fa_IR: لطفا عنوان تب جدید را وارد کنید

en: Press OK to delete "{tab_name}" section, Cancel to leave
fa_IR: برای پاک کردن بخش "{tab_name}" ok را بفشارید و یا برای ترک لغو را بفشارید

en: Please enter new section title
fa_IR: لطفا عنوان بخش جدید را وارد کنید

en: Error. Please try again.
fa_IR: خطا، دوباره تلاش کنید.

en: If you close this window all shortcode settings will be lost. Close this window?
fa_IR: اگر این پنجره را ببندید تمام تنظیمات کدهای کوتاه از دست میروند. بسته شود?

en: Select element type
fa_IR: انتخاب نوع المان

en: Media gallery
fa_IR: گالری رسانه

en: Element settings
fa_IR: تنظیمات المان

en: Add tab
fa_IR: افزودن تب

en: Are you sure you want to convert to new version?
fa_IR: آیا مطمئنید که میخواهید به نسخه جدید تبدیل کنید?

en: Loading...
fa_IR: در حال بارگذاری...

en: Set Image
fa_IR: تنظیم تصویر

en: Are you sure that you want to remove all your data?
fa_IR: آیا مطمئنید که میخواهید تمامی داده ها را حذف کنید?

en: Loop settings
fa_IR: تنظیمات loop

en: Custom row layout
fa_IR: طرح ردیف سفارشی

en: Wrong row layout format! Example: 1/2 + 1/2 or span6 + span6.
fa_IR: طرح ردیف نادرست است! مثال:1/2 + 1/2 یا span6 + span6.

en: Row background color
fa_IR: رنگ پس زمینه ردیف

en: Row background image
fa_IR: تصویر پس زمینه ردیف

en: Column background color
fa_IR: رنگ پس زمینه ستون

en: Column background image
fa_IR: تصویر پس زمینه ستون

en: Guides ON
fa_IR: راهنما روشن

en: Guides OFF
fa_IR: راهنما خاموش

en: New template successfully saved.
fa_IR: قالب جدید با موفقیت ذخیره شد.

en: Template added to the page.
fa_IR: قالب به صفحه افزوده شد.

en: Template added to the page. Template has ID attributes, make sure that they are not used more than once on the same page.
fa_IR: قالب به صفحه اضافه شده است. قالب دارای ویژگی ID است، مطمئن شوید که بیش از یک بار در یک صفحه استفاده نمی شود.

en: Template successfully removed.
fa_IR: قالب با موفقیت حذف شد.

en: Template is empty: There is no content to be saved as a template.
fa_IR: قالب خالي است: هيچ محتوايي به عنوان قالب وجود ندارد.

en: Error while saving template.
fa_IR: خطا هنگام ذخیره الگو.

en: Page settings updated!
fa_IR: تنظیمات صفحه به روز شد!

en: Update all
fa_IR: به روز رسانی همه

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fa_IR: اگر از این صفحه خارج شوید تغییرات اعمال شده، از دست خواهند رفت.

en: %s saved!
fa_IR: %s ذخیره شد!

en: %s deleted!
fa_IR: %s پاک شد!

en: %s cloned. <a href="#" class="vc_edit-cloned" data-model-id="%s">Edit now?</a>
fa_IR: %s cloned. <a href="#" class="vc_edit-cloned" data-model-id="%s"> ویرایش؟ </a>

en: Loading Google Font failed
fa_IR: بارگذاری فونت گوگل با شکست مواجه شد

en: Loading Font...
fa_IR: بارگذاری فونت...

en: Unable to load Google Fonts
fa_IR: قادر به بارگذاری فونت گوگل نبود

en: no title
fa_IR: بدون عنوان

en: Error while applying filter to the image. Check your server and memory settings.
fa_IR: خطا هنگام استفاده از فیلتر به تصویر. تنظیمات سرور و حافظه خود را بررسی کنید.

en: Saved!
fa_IR: ذخیره شد!

en: Failed to Save!
fa_IR: ذخیره نشد!

en: You are about to delete this preset. This action can not be undone.
fa_IR: شما قصد دارید این پیش تنظیم را حذف کنید. این عمل قابل لغو نیست.

en: Downloaded
fa_IR: دانلود شده

en: Update
fa_IR: به روز رسانی

en: Failed to download template
fa_IR: قالب دانلود نشد

en: Element successfully removed.
fa_IR: عنصر با موفقیت حذف شد.

en: Pink
fa_IR: صورتی

en: Violet
fa_IR: بنفش

en: Peacoc
fa_IR: طاووس

en: Chino
fa_IR: چینی

en: Mulled Wine
fa_IR: شرابی

en: Vista Blue
fa_IR: آبی کلاسیک

en: Sky
fa_IR: آسمانی

en: Juicy pink
fa_IR: صورتی شاد

en: Sandy brown
fa_IR: قهوه ای شنی

en: Purple
fa_IR: زرشکی

en: White
fa_IR: سفید

en: Wrong name for shortcode:%s. Name required
fa_IR: نام اشتباه برای کد کوتاه. %s. نام الزامی است

en: Wrong base for shortcode:%s. Base required
fa_IR: پایه برای کدکوتاه اشتباه است:%s. پایه ضروری است

en: Wrong attribute for '%s' shortcode. Attribute 'param_name' required
fa_IR: صفت نادرست برای کد کوتاه  '%s' . صفت  'param_name' الزامی ست

en: Wrong setting_name for shortcode:%s. Base can't be modified.
fa_IR: نادرست setting_name برای کدکوتاه. %s.پایه قابل تنظیم نیست.

en: Template library
fa_IR: کتابخانه پوسته

en: There was an error when reading this WXR file
fa_IR: هنگام خواندن فایل WXR خطایی روی داد

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
fa_IR: جزئیات در بالا نشان داده شده است. وارد کننده اکنون با یک تجزیه کننده متفاوت دوباره امتحان خواهد کرد ...

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fa_IR: به نظر می رسد این یک فایل WXR نیست، شماره نسخه WXR از دست رفته / نامعتبر است

en: Sorry, there has been an error.
fa_IR: متاسفانه خطائی رخ داده است.

en: The file does not exist, please try again.
fa_IR: فایل مورد نظر وجود نداره، خواهشمندیم دوباره تلاش کنید.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
fa_IR: فایل خروجی در <code>%s</code> یافت نمی شود. احتمالا این مسئله توسط یک مشکل مجوز ایجاد شده است.

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
fa_IR: این فایل WXR (نگارش %s) ممکن است توسط این نسخه از درون ریزی پشتیبانی نکند. لطفا به روزرسانی کنید.

en: Fetching attachments is not enabled
fa_IR: پیوست های دریافتی فعال نیستند

en: Invalid file type
fa_IR: نوع تصویر نامعتبر است

en: Remote server did not respond
fa_IR: سرور از راه دور جواب نمی دهد

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
fa_IR: سرور راه دور پاسخ خطا را دریافت کرد %1$d %2$s

en: Remote file is incorrect size
fa_IR: اندازه فایل از راه دور نادرست است

en: Zero size file downloaded
fa_IR: فایل اندازه صفر دانلود شده است

en: Remote file is too large, limit is %s
fa_IR: فایل از راه دور خیلی بزرگتر از, میزان تعیین شده  %s

en: General
fa_IR: عمومی

en: You are using outdated element, it is deprecated since version %s.
fa_IR: شما از المان منسوخ استفاده میکنید، نسخه %s منسوخ شده است.

en: Edit
fa_IR: ویرایش

en: Edit %s with WPBakery Page Builder
fa_IR: ویرایش %s با WPBakery صفحه ساز

en: (no title)
fa_IR: (بدون عنوان)

en: Edit with WPBakery Page Builder
fa_IR: ویرایش با WPBakery صفحه ساز

en: Toggle editor's guides
fa_IR: تنظیمات ویرایشگر را تغییر دهید

en: Desktop
fa_IR: دسکتاپ

en: Tablet landscape mode
fa_IR: مد landscpae تبلت

en: Tablet portrait mode
fa_IR: مد portrait تبلت

en: Smartphone landscape mode
fa_IR: مد landscape تلفن هوشمند

en: Smartphone portrait mode
fa_IR: مد portrait تلفن هوشمند

en: Responsive preview
fa_IR: پیش نمایش واکنش گرا

en: Cancel all changes and return to WP dashboard
fa_IR: لغو همه ی تغییرات و بازگشت به داشبورد وردپرس

en: Save Draft
fa_IR: ذخیره پیش نویس

en: Save as Pending
fa_IR: ذخیره به عنوان pending

en: Publish
fa_IR: انتشار

en: Submit for Review
fa_IR: ارسال برای بازبینی

en: Exit WPBakery Page Builder edit mode
fa_IR: خروج از ویرایش حالت صفحه ساز WPBakery

en: Page settings
fa_IR: تنظیمات صفحه

en: Full screen
fa_IR: تمام صفحه

en: Exit full screen
fa_IR: خروج از تمام صفحه

en: Add new element
fa_IR: افزودن المان

en: Templates
fa_IR: قالب ها

en: Frontend
fa_IR: ویرایشگر ظاهر

en: Preview
fa_IR: پیش نمایش

en: Access denied
fa_IR: دسترسی ممکن نیست

en: Save current layout as a template
fa_IR: ذخیره طرح فعلی به عنوان یک قالب

en: Template name
fa_IR: نام قالب

en: Save Template
fa_IR: ذخیره پوسته

en: Save layout and reuse it on different sections of this site.
fa_IR: طرح بندی را ذخیره کنید و آن را در بخش های مختلف این سایت بکار ببرید.

en: Preview template
fa_IR: پیش نمایش قالب

en: Add template
fa_IR: افزودن پوسته

en: Delete template
fa_IR: پاک کردن قالب

en: Error: wrong template id.
fa_IR: خطا: شناسه قالب اشتباه.

en: My Templates
fa_IR: پوسته‌های من

en: Append previously saved template to the current layout.
fa_IR: قالب قبلا ذخیره شده را به طرح فعلی اضافه کنید.

en: Default Templates
fa_IR: پوسته‌های پیش فرض

en: Append default template to the current layout.
fa_IR: قالب پیش فرض را به طرح فعلی اضافه کنید.

en: No title
fa_IR: بدون عنوان

en: Shortcode Mapper
fa_IR: Mapper کدکوتاه

en: WPBakery Page Builder Shortcode Mapper adds custom 3rd party vendors shortcodes to the list of WPBakery Page Builder content elements menu (Note: to map shortcode it needs to be installed on site).
fa_IR: Mapper کدکوتاه ویژوال کامپوزر اضافه می کند کدکوتاه فروشندگان سوم شخص به لیست فهرست عناصر ویژوال کامپوزر (نکته: برای map کدکوتاه که نیاز دارد در سایت نصب شود).

en: Map Shortcode
fa_IR: کد کوتاه نقشه

en: Shortcode string
fa_IR: کد کوتاه رشته

en: Please enter valid shortcode
fa_IR: کدکوتاه معتبری وارد کنید

en: Parse Shortcode
fa_IR: تجزیه و تحلیل کد کوتاه

en: Cancel
fa_IR: لغو

en: Enter valid shortcode (Example: [my_shortcode first_param="first_param_value"]My shortcode content[/my_shortcode]).
fa_IR: کد کوتاه معتر را وارد نمائید (مثال: [my_shortcode first_param="first_param_value"]محتوای کد کوتاه[/my_shortcode]).

en: Add
fa_IR: افزودن

en: General Information
fa_IR: اطلاعات عمومی

en: Tag:
fa_IR: برچسب:

en: Description:
fa_IR: توضیحات:

en: Category:
fa_IR: دسته بندی:

en: Comma separated categories names
fa_IR: نام دسته بندی های جدا شده با کاما

en: Include content param into shortcode
fa_IR: شامل شدن پارام محتوا در کدکوتاه

en: Shortcode Parameters
fa_IR: پارامترهای کد کوتاه

en: Add Param
fa_IR: افزودن پارامتر

en: Save Changes
fa_IR: ذخیره تغییرات

en: Delete
fa_IR: حذف

en: Drag row to reorder
fa_IR: ردیف را برای مرتب سازی مجدد درگ کنید

en: Delete this param
fa_IR: این پارامتر را پاک کنید

en: Param name
fa_IR: نام پارام

en: Required value
fa_IR: مقدار الزامی

en: Use only letters, numbers and underscore.
fa_IR: فقط از حروف، اعداد و حروف برجسته استفاده کنید.

en: Please use only letters, numbers and underscore.
fa_IR: لطفا فقط از حروف، اعداد و آندرلاین استفاده کنید.

en: Input heading
fa_IR: عنوان ورودی

en: Heading for field in shortcode edit form.
fa_IR: سربرگ برای فیلد در کدکوتاه ویرایش فرم.

en: Field type
fa_IR: نوع فیلد

en: Select field type
fa_IR: انتخاب نوع فیلد

en: Textfield
fa_IR: فیلد متنی

en: Textarea
fa_IR: فضای متنی

en: Textarea HTML
fa_IR: فضای متنی HTML

en: Hidden
fa_IR: مخفی

en: Field type for shortcode edit form.
fa_IR: نوع فیلد برای فرم ویرایش کد کوتاه.

en: Default value
fa_IR: مقدار پیش فرض

en: Default value or list of values for dropdown type (Note: separate by comma).
fa_IR: مقدار پیش فرض یا لیست مقادیر برای نوع کشویی (توجه: با کاما جدا شود).

en: Enter description for parameter.
fa_IR: توضیحات پارامتر را وارد کنید.

en: WPBakery Page Builder successfully activated.
fa_IR: WPBakery صفحه ساز با موفقیت فعال شد.

en: WPBakery Page Builder successfully deactivated.
fa_IR: WPBakery صفحه ساز با موفقیت غیرفعال شد.

en: Token is not valid or has expired
fa_IR: Token معتبر نیست یا منقضی شده است

en: Invalid response structure. Please contact us for support.
fa_IR: ساختار پاسخ نامعتبر است. لطفا برای پشتیبانی با ما تماس بگیرید.

en: Something went wrong. Please contact us for support.
fa_IR: اشتباهی پیش آمده. لطفا برای پشتیبانی با ما تماس بگیرید.

en: Invalid license key
fa_IR: کد لایسنس نامعتبر

en: Hola! Would you like to receive automatic updates and unlock premium support? Please <a href="%s">activate your copy</a> of WPBakery Page Builder.
fa_IR: حالا! آیا میخواهید به روزرسانی های خودکار دریافت کنید و پشتیبانی پولی را باز کنید؟ لطفا <a href="%s">کپی خود را </a> از WPBakery صفحه ساز فعال کنید.

en: Dismiss this notice.
fa_IR: پنهان کردن این آگهی.

en: Roles settings successfully saved.
fa_IR: تنظیمات نقش ها با موفقیت ذخیره شد.

en: General Settings
fa_IR: تنظیمات عمومی

en: Custom CSS
fa_IR: سفارشی کردن CSS

en: Product License
fa_IR: لایسنس محصول

en: Main accent color
fa_IR: رنگ Main accent

en: Hover color
fa_IR: رنگ هاور

en: Call to action background color
fa_IR: رنگ پس زمینه ی call to action

en: Google maps background color
fa_IR: رنگ پس زمینه گوگل مپ

en: Post slider caption background color
fa_IR: رنگ پس زمینه عبارت پست درون اسلایدرها

en: Progress bar background color
fa_IR: رنگ پس زمینه نوار پیشرفت

en: Separator border color
fa_IR: رنگ مرز جداکننده

en: Tabs navigation background color
fa_IR: رنگ پس زمینه تب منو

en: Active tab background color
fa_IR: فعال کردن رنگ پس زمینه تب

en: Disable responsive content elements
fa_IR: غیرفعالسازی المان های محتوای ریسپانسیو

en: Google fonts subsets
fa_IR: زیرمجموعه های فونت های گوگل

en: Use custom design options
fa_IR: استفاده از تنظیمات سفارشی طراحی

en: Elements bottom margin
fa_IR: حاشیه پایین المانها

en: Grid gutter width
fa_IR: عرض جدول gutter

en: Mobile screen width
fa_IR: عرض صفحه موبایل

en: Paste your CSS code
fa_IR: کد css خود را paste کنید

en: Are you sure you want to reset to defaults?
fa_IR: آیا مطمئنید که میخواهید تنظیمات  را به حالت پیش فرض برگردانید?

en: Saving...
fa_IR: ذخیره...

en: Design Options successfully saved.
fa_IR: گزینه های طراحی با موفقیت ذخیره شد.

en: Design Options could not be saved
fa_IR: گزینه های طراحی ذخیره نمی شود

en: Problem with AJAX request execution, check internet connection and try again.
fa_IR: مشکل با درخواست اجرای AJAX، اتصال به اینترنت را بررسی کنید و دوباره امتحان کنید.

en: Are you sure you want to delete this shortcode?
fa_IR: آیا مطمئنید که میخواهید این کدکوتاه را پاک کنید?

en: Are you sure you want to delete the shortcode's param?
fa_IR: آیا مطمئنید که میخواهید پارام کد کوتاه را پاک کنید?

en: My shortcodes
fa_IR: کدهای کوتاه من

en: Shortcode name is required.
fa_IR: نام کدکوتاه الزامیست.

en: Please enter valid shortcode tag.
fa_IR: لطفا برچسب معتبر کدکوتاه را وارد کنید.

en: Please enter all required fields for params.
fa_IR: لطفا تمامی فیلدهای مورد نیاز پارام ها را وارد کنید.

en: New shortcode mapped from string!
fa_IR: کدکوتاه جدید از رشته نگاشت شد!

en: Shortcode updated!
fa_IR: کدکوتاه به روز شد!

en: Content param can not be added manually, please use checkbox.
fa_IR: پارام محتوا نمیتواند به طور دستی اضافه شود. از چک باکس استفاده کنید.

en: Param %s already exists. Param names must be unique.
fa_IR: پارام %s وجو داردو اسامی پارام باید منحصر به فرد باشند.

en: Please use only letters, numbers and underscore for param name
fa_IR: لطفا فقط از حروف ، اعداد و آندرلاین برای نام پارام استفاده کنید

en: Please enter valid shortcode to parse!
fa_IR: لطفا کد کوتاه معتبری را وارد کنید!

en: Add custom CSS code to the plugin without modifying files.
fa_IR: اضافه کردن کد سفارشی CSS به پلاگین بدون اصلاح فایل ها.

en: Disable content elements from "stacking" one on top other on small media screens (Example: mobile devices).
fa_IR: المانها محتوا را از "stacking" یکی در صفحه دیگر بر روی صفحه نمایش رسانه های کوچک غیر فعال کنید (به عنوان مثال: دستگاه های تلفن همراه).

en: Select subsets for Google Fonts available to content elements.
fa_IR: زیر مجموعه هایی برای فونت های گوگل موجود در الکانهای محتوا را انتخاب کنید.

en: Enable
fa_IR: فعالسازی

en: Enable the use of custom design options (Note: when checked - custom css file will be used).
fa_IR: استفاده از گزینه های طراحی سفارشی را فعال کنید (توجه: در صورت انتخاب - فایل CSS سفارشی استفاده می شود).

en: Change default vertical spacing between content elements (Example: 20px).
fa_IR: تغییر فاصله پیش فرض عمودی بین عناصر محتوا (به عنوان مثال: 20px).

en: Change default horizontal spacing between columns, enter new value in pixels.
fa_IR: تغییر فاصله پیش فرض افقی بین ستون، مقدار جدید را در پیکسل وارد کنید.

en: By default content elements "stack" one on top other when screen size is smaller than 768px. Change the value to change "stacking" size.
fa_IR: به طور پیش فرض المانهای محتوا "stack" یکی در بالای دیگر هنگامی که اندازه صفحه نمایش کوچکتر از 768px است. مقدار را تا اندازه "stacking" را تغییر دهید.

en: Here you can tweak default WPBakery Page Builder content elements visual appearance. By default WPBakery Page Builder is using neutral light-grey theme. Changing "Main accent color" will affect all content elements if no specific "content block" related color is set.
fa_IR: در اینجا میتوانید ظاهر المانهای محتوای visual composer پیش فرض را تغییر دهید. visual composer به طور پیش فرض از تم خاکستری-روشن استفاده میکند. تغییر  "Main accent color" در صورتی که هیج رنگ  "content block" خاصی تنظیم نشده باشد، تمامی المانهای محتوا را تحت تاثیر قرار میدهد.

en: Invalid Margin value.
fa_IR: مقدار margin نامعتبر.

en: Invalid Gutter value.
fa_IR: مقدار gutter نامعتبر.

en: Invalid "Responsive max" value.
fa_IR: مقدار "Responsive max" نامعتبر.

en: Something went wrong: js_composer_front_custom.css could not be created.
fa_IR: اشتباهی رخ داده است: js_composer_front_custom.css ایجاد نشده است.

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Connection error.
fa_IR: js_composer_front_custom.css نتوانست ایجاد شود. خطای اتصال.

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Cannot write custom css to "%s".
fa_IR: js_composer_front_custom.css نتوانست ایجاد شود. css سفارشی در "%s" نوشته نشد.

en: js_composer_front_custom.css could not be created. Problem with access.
fa_IR: js_composer_front_custom.css نتوانست ایجاد شود. مشکل در دسترسی.

en: Something went wrong: custom.css could not be created.
fa_IR: اشتباهی رخ داد: custom.css ایجاد نشد.

en: custom.css could not be created. Connection error.
fa_IR: custom.css نتوانست ایجاد شود. خطای اتصال.

en: custom.css could not be created. Cannot write custom css to "
fa_IR: custom.css نتوانست ایجاد شود. css سفارشی نمی تواند نوشته شد در "

en: custom.css could not be created. Problem with access.
fa_IR: custom.css ایجاد نشد. مشکل در دسترسی.

en: Hello World
fa_IR: سلام دنیا

en: Foo attribute
fa_IR: صفت Foo

en: I'm foo attribute
fa_IR: من صفت foo هستم

en: Enter foo value.
fa_IR: مقدار foo را وارد کنید.

en: I'm hello world
fa_IR: من سلام دنیا هستم

en: Enter your content.
fa_IR: محتوا را وارد کنید.

en: Drop down example
fa_IR: مثال کشویی

en: One, two or three?
fa_IR: یک، دو و یا سه?

en: Template file is missing for `%s` shortcode. Make sure you have `%s` file in your theme folder.
fa_IR: فایل قالب کدکوتاه `%s` را ندارد. مطمئن شوید که فایل `%s` را در فولدر قالب خود دارید.

en: Edit %s
fa_IR: ویرایش  %s

en: Delete %s
fa_IR: حذف %s

en: Append to this %s
fa_IR: ضمیمه کردن به این %s

en: Prepend to this %s
fa_IR: افزودن به این %s

en: Move this %s
fa_IR: جابجا کردن %s

en: Edit this %s
fa_IR: ویرایش این %s

en: Clone this %s
fa_IR: کپی این %s

en: Delete this %s
fa_IR: حذف این  %s

en: Append to this column
fa_IR: ضمیمه به این ستون

en: Prepend to this column
fa_IR: افزودن به این ستون

en: Edit this column
fa_IR: ویرایش به این ستون

en: Delete this column
fa_IR: حذف این ستون

en: View stream on flickr
fa_IR: نمایش stream در flicker

en: Add images
fa_IR: افزودن تصاویر

en: Single block (no animation)
fa_IR: بلوک تک (بدون انیمیشن)

en: Double block (no animation)
fa_IR: بلوک دوتایی (بدون انیمیشن)

en: Fade in
fa_IR: محو شدن در

en: Scale in
fa_IR: مقیاس در

en: Scale in with rotation
fa_IR: مقیاس در چرخش

en: Blur out
fa_IR: تاریک کردن

en: Slide in from left
fa_IR: اسلاید از چپ

en: Slide in from right
fa_IR: اسلاید از راست

en: Slide bottom
fa_IR: اسلاید از پایین

en: Slide top
fa_IR: اسلاید از بالا

en: Vertical flip in with fade
fa_IR: چرخش عمودی با محو شدن

en: Horizontal flip in with fade
fa_IR: چرخش افقی با محو شدن

en: Go top
fa_IR: برو بالا

en: Go bottom
fa_IR: برو پایین

en: Add to this grid item
fa_IR: اضافه کردن به این آیتم شبکه

en: Edit this grid item
fa_IR: ویرایش این آیتم شبکه

en: Delete this grid item
fa_IR: حذف این آیتم شبکه

en: Permalink to %s
fa_IR: پیوند یکتا به %s

en: Custom layout
fa_IR: طرح سفارشی

en: Add column
fa_IR: افزودن ستون

en: Delete this row
fa_IR: حذف این ردیف

en: Edit this row
fa_IR: ویرایش این ردیف

en: Clone this row
fa_IR: Clone کردن این ردیف

en: Toggle row
fa_IR: تاگل ردیف

en: Add image
fa_IR: افزودن تصویر

en: Error! Can't connect to filesystem
fa_IR: خطا! نتوانستیم به فایل سیستم متصل شویم

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit <a href="
fa_IR: برای دریافت به روزرسانی‌های اتوماتیک فعالسازی لایسنس الزامی‌ست. از لینک روبرو دیدن کنید <a href="

en: Got WPBakery Page Builder in theme?
fa_IR: آیا WPBakery صفحه ساز در قالب دریافت کردید?

en: Getting download link...
fa_IR: گرفتن لینک دانلود ...

en: Download link could not be retrieved
fa_IR: لینک دانلود قابل بازیابی نیست

en: Downloading package...
fa_IR: در حال دانلود بسته ...

en: settings
fa_IR: تنظیمات

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit %s to activate your WPBakery Page Builder.
fa_IR: برای دریافت به روزرسانی‌های خودکار فعالسازی لایسنس الزامی است. لطفا %s مشاهده کنید.

en: Field name
fa_IR: نام فیلد

en: Select field from group.
fa_IR: فیلد را از گروه انتخاب کنید.

en: Advanced Custom Field
fa_IR: فیلد سفارشی پیشرفته

en: Field group
fa_IR: گروه فیلد

en: Select field group.
fa_IR: گروه فیلد را انتخاب کنید.

en: Show label
fa_IR: نمایش برچسب

en: Enter label to display before key value.
fa_IR: برچسب را وارد کنید تا قبل از مقدار کلیدی نمایش داده شود.

en: Align
fa_IR: تراز کردن

en: left
fa_IR: چپ

en: right
fa_IR: راست

en: center
fa_IR: وسط

en: justify
fa_IR: تراز

en: Select alignment.
fa_IR: انتخاب تراز.

en: No contact forms found
fa_IR: فرم تماس یافت نشد

en: Contact Form 7
fa_IR: فرم تماس نسخه 7

en: Place Contact Form7
fa_IR: قرار دادن فرم تماس7

en: Select contact form
fa_IR: انتخاب فرم تماس

en: Choose previously created contact form from the drop down list.
fa_IR: انتخاب فرم تماس از قبل ایجاد شده از لیست کشویی.

en: Search title
fa_IR: عنوان جستجو

en: Enter optional title to search if no ID selected or cannot find by ID.
fa_IR: عنوان اختیاری را در جستجو وارد نمائید اگر آیدی انتخاب نشده یا نمیتوانید با آیدی پیدا کنید.

en: No sliders found
fa_IR: اسلایدری یافت نشد

en: Place LayerSlider
fa_IR: مکان LayerSlider

en: LayerSlider ID
fa_IR: شناسه LayerSlider

en: Select your LayerSlider.
fa_IR: Layer Slider خود را انتخاب کنید.

en: Ninja Forms
fa_IR: فرم های نینجا

en: Place Ninja Form
fa_IR: محل فرم نینجا

en: Select ninja form
fa_IR: انتخاب فرم نینجا

en: Choose previously created ninja form from the drop down list.
fa_IR: از لیست کشویی، فرم ninja که قبلا ایجاد شده را انتخاب کنید.

en: Revolution Slider
fa_IR: اسلایدر رولوشن

en: Place Revolution slider
fa_IR: مکان Revolution Slider

en: Select your Revolution Slider.
fa_IR: انتخاب Revolution Slider.

en: Cart
fa_IR: سبد خرید

en: WooCommerce
fa_IR: ووکامرس

en: Displays the cart contents
fa_IR: نمایش محتوای سبد خرید

en: Checkout
fa_IR: تسویه حساب

en: Displays the checkout
fa_IR: نمایش تسویه حساب

en: Order Tracking Form
fa_IR: فرم پیگیری سفارش

en: Lets a user see the status of an order
fa_IR: به کاربر اجازه می دهد که وضعیت یک سفارش را ببیند

en: My Account
fa_IR: حساب من

en: Shows the "my account" section
fa_IR: بخش "حساب من" را نشان می دهد

en: Order count
fa_IR: تعداد سفارش

en: You can specify the number or order to show, it's set by default to 15 (use -1 to display all orders.)
fa_IR: شما می توانید تعیین کنید شماره یا ترتیب را نشان دهد، به طور پیش فرض با 15 تنظیم شده است (برای نمایش تمام سفارشات از -1 استفاده کنید.)

en: Recent products
fa_IR: محصولات اخیر

en: Lists recent products
fa_IR: لیست محصولات اخیر

en: Per page
fa_IR: هر صفحه

en: The "per_page" shortcode determines how many products to show on the page
fa_IR: کد کوتاه "per_page" تعیین می کند که چه تعداد محصول را در صفحه نشان می دهد

en: Columns
fa_IR: ستونها

en: The columns attribute controls how many columns wide the products should be before wrapping.
fa_IR: کنترل ویژگی ستون ها چگونه پهنای ستون های محصولات باید قبل از بسته بندی باشد.

en: Select how to sort retrieved products. More at %s.
fa_IR: نحوه مرتب سازی محصولات بازیابی را انتخاب کنید. بیشتر در %s.

en: Designates the ascending or descending order. More at %s.
fa_IR: تعیین ترتیب صعودی یا نزولی.اطلاعات بیشتر در %s.

en: Featured products
fa_IR: محصولات ویژه

en: Display products set as "featured"
fa_IR: نمایش محصولات به عنوان "تصویر شاخص"

en: Product
fa_IR: محصول

en: Show a single product by ID or SKU
fa_IR: نمایش یک محصول با شناسه یا موجودی محصول

en: Select identificator
fa_IR: شناسه را انتخاب کنید

en: Input product ID or product SKU or product title to see suggestions
fa_IR: شناسه محصول یا موجودی محصول یا عنوان محصول برای دیدن پیشنهادات وارد نمائید

en: Products
fa_IR: محصولات

en: Show multiple products by ID or SKU.
fa_IR: نمایش محصولات متعدد با شناسه یا موجودی محصول.

en: Select how to sort retrieved products. More at %s. Default by Title
fa_IR: نحوه مرتب سازی محصولات بازیابی را انتخاب کنید. بیشتر در %s پیش فرض با عنوان

en: Designates the ascending or descending order. More at %s. Default by ASC
fa_IR: ترتیب صعودی یا نزولی را مشخص می کند. بیشتر در%s. پیش فرض توسط ASC

en: Enter List of Products
fa_IR: لیست محصولات را وارد کنید

en: Add to cart
fa_IR: افزودن به سبد خرید

en: Show multiple products by ID or SKU
fa_IR: نمایش محصولات متعدد با شناسه یا موجودی محصول

en: Wrapper inline style
fa_IR: بسته بندی استایل درونی

en: Add to cart URL
fa_IR: URL افزودن به سبد خرید

en: Show URL on the add to cart button
fa_IR: نمایش URL در دکمه افزودن به سبد خرید

en: Product page
fa_IR: صفحه محصول

en: Show single product by ID or SKU
fa_IR: نمایش یک محصول با شناسه یا موجودی محصول

en: Product category
fa_IR: دسته بندی محصول

en: Show multiple products in a category
fa_IR: نمایش محصولات چندگانه در یک دسته

en: How much items per page to show
fa_IR: تعداد آیتمها در هر صفحه برای نمایش

en: How much columns grid
fa_IR: تعداد ستونهای شبکه

en: Category
fa_IR: دسته بندی

en: Product category list
fa_IR: لیست دسته بندی محصول

en: Product categories
fa_IR: دسته بندیهای محصول

en: Display product categories loop
fa_IR: نمایش حلقه دسته بندیهای محصول

en: Number
fa_IR: تعداد

en: The `number` field is used to display the number of products.
fa_IR: فیلد 'number' برای نمایش تعداد محصولات استفاده می شود.

en: Hide empty
fa_IR: عدم نمايش خالي

en: List of product categories
fa_IR: لیست دسته بندی محصولات

en: Sale products
fa_IR: فروش محصولات

en: List all products on sale
fa_IR: لیست تمام محصولات برای فروش

en: Best Selling Products
fa_IR: محصولات پرفروش

en: List best selling products on sale
fa_IR: فهرست بهترین فروش محصولات برای فروش

en: Top Rated Products
fa_IR: پر امتیازترین محصولات

en: Product Attribute
fa_IR: ویژگی محصول

en: List products with an attribute shortcode
fa_IR: کد کوتاه لیست محصولات با یک ویژگی

en: Attribute
fa_IR: ویژگی

en: List of product taxonomy attribute
fa_IR: فهرست ویژگی طبقه بندی محصول

en: Taxonomy values
fa_IR: مقادیر طبقه بندی

en: Related Products
fa_IR: محصولات مرتبط

en: List related products
fa_IR: لیست محصولات مرتبط

en: Please note: the "per_page" shortcode argument will determine how many products are shown on a page. This will not add pagination to the shortcode.
fa_IR: به یاد داشته باشید: کدکوتاه "per_page" معرف چگونگی نمایش بسیاری از محصولات در صفحه است. این به سایت شما کدکوتاه شمارنده صفحه اضافه نمی کند.

en: Id
fa_IR: شناسه

en: Sku
fa_IR: موجودی محصول

en: Name
fa_IR: نام

en: Slug
fa_IR: نامک

en: SKU
fa_IR: موجودی محصول

en: Price
fa_IR: قیمت

en: Regular Price
fa_IR: قیمت عادی

en: Sale Price
fa_IR: قیمت فروش

en: Price html
fa_IR: قیمت با فرمت html

en: Reviews count
fa_IR: تعداد نقد و بررسی ها

en: Short description
fa_IR: توضیح کوتاه

en: Dimensions
fa_IR: ابعاد

en: Rating count
fa_IR: تعداد امتیاز

en: Weight
fa_IR: وزن

en: Is on sale
fa_IR: برای فروش است

en: Custom field
fa_IR: فیلد سفارشی

en: Order number
fa_IR: تعداد سفارش

en: Currency
fa_IR: واحد پول

en: Total
fa_IR: جمع کل

en: Status
fa_IR: وضعیت

en: Payment method
fa_IR: روش پرداخت

en: Billing address city
fa_IR: آدرس شهر صورت حساب

en: Billing address country
fa_IR: آدرس کشور صورتحساب

en: Shipping address city
fa_IR: آدرس شهر حمل کالا

en: Shipping address country
fa_IR: آدرس کشور حمل کالا

en: Customer Note
fa_IR: یادداشت مشتری

en: Customer API
fa_IR: API مشتری

en: WooCommerce add to card link
fa_IR: لینک افزودن به سبد خرید ووکامرس

en: WooCommerce field
fa_IR: فیلد ووکامرس

en: Woocommerce
fa_IR: ووکامرس

en: Content type
fa_IR: نوع محتوا

en: Order
fa_IR: سفارش

en: Select Woo Commerce post type.
fa_IR: نوع نوشته ووکامرس را انتخاب کنید.

en: Product field name
fa_IR: نام فیلد محصول

en: Select field from product.
fa_IR: فیلد را از محصول انتخاب کنید.

en: Product custom key
fa_IR: کلید سفارشی محصول

en: Enter custom key.
fa_IR: کلید سفارشی را وارد کنید.

en: Order fields
fa_IR: فیلدهای سفارش

en: Select field from order.
fa_IR: فیلد را از سفارش انتخاب کنید.

en: Order custom key
fa_IR: ترتیب کلید سفارشی

en: Added
fa_IR: افزوده شد

en: Taxonomies
fa_IR: طبقه بندی

en: Wrong vc_map object. Base attribute is required
fa_IR: شیء Wrong vc_map. ویژگی پایه مورد نیاز است

en: CSS Animation
fa_IR: متحرک کردن با CSS

en: Top to bottom
fa_IR: بالا به پایین

en: Bottom to top
fa_IR: پایین به بالا

en: Left to right
fa_IR: چپ به راست

en: Right to left
fa_IR: راست به چپ

en: Appear from center
fa_IR: از مرکز ظاهر شود

en: Select type of animation for element to be animated when it "enters" the browsers viewport (Note: works only in modern browsers).
fa_IR: انتخاب نوع انیمیشن برای عناصر متحرک شده وقتی که "وارد میشود" در نمای مرورگر (یادداشت: تنها در مرورگرهای جدید کار میکند).

en: Attention Seekers
fa_IR: جلب توجه

en: bounce
fa_IR: پرش

en: flash
fa_IR: فلش

en: pulse
fa_IR: پالس

en: rubberBand
fa_IR: بندلاستیکی

en: shake
fa_IR: لرزش

en: swing
fa_IR: تاب خوردن

en: wobble
fa_IR: تلو تلو خوردن

en: Bouncing Entrances
fa_IR: ورودی های سالم

en: bounceIn
fa_IR: پرش در

en: bounceInDown
fa_IR: پرش در پایین

en: bounceInLeft
fa_IR: پرش در چپ

en: bounceInRight
fa_IR: پرش در راست

en: bounceInUp
fa_IR: پرش به بالا

en: Bouncing Exits
fa_IR: پرش به خروج

en: bounceOut
fa_IR: پرش به بیرون

en: bounceOutDown
fa_IR: پرش به بیرون پایین

en: bounceOutLeft
fa_IR: پرش به بیرون چپ

en: bounceOutRight
fa_IR: پرش به بیرون راست

en: bounceOutUp
fa_IR: پرش به بیرون بالا

en: Fading Entrances
fa_IR: ورودی های محو شدن

en: Lightspeed
fa_IR: سرعت نرم

en: Rotating Entrances
fa_IR: چرخش ورودی

en: Specials
fa_IR: مخصوص

en: Zoom Entrances
fa_IR: بزرگ نمایی ورودی

en: Animate it
fa_IR: حرکت دادن به آن

en: Click here and start typing...
fa_IR: اینجا کلیک کرده و شروع به تایپ کنید ...

en: Default value from width attribute
fa_IR: مقدار پیش فرض از صفت width

en: Inherit from smaller
fa_IR: ارث بری از کوچکتر

en: No offset
fa_IR: بدون آفست

en: Border style
fa_IR: استایل بردار

en: Border radius
fa_IR: گرد کردن لبه حاشیه

en: Box controls
fa_IR: کنترلهای باکس

en: Simplify controls
fa_IR: ساده سازی کنترلها

en: Theme defaults
fa_IR: پیش فرضهای قالب

en: Cover
fa_IR: پوشش (کاور)

en: Contain
fa_IR: شامل

en: No Repeat
fa_IR: بدون تکرار

en: Repeat
fa_IR: تکرار

en: Element tag
fa_IR: برچسب المان

en: Font size
fa_IR: سایز فونت

en: Text align
fa_IR: چیدمان متن

en: Line height
fa_IR: ارتفاع بین خطوط

en: Font Family
fa_IR: نوع فونت

en: Font style
fa_IR: استایل فونت

en: From all categories
fa_IR: از همه دسته بندی ها

en: Uncategorized
fa_IR: دسته‌بندی نشده

en: Post count
fa_IR: تعداد نوشته

en: Individual posts/pages
fa_IR: صفحات/نوشته های شخصی

en: Manage options
fa_IR: مدیریت تنظیمات

en: Close
fa_IR: بستن

en: VC: Custom Teaser
fa_IR: VC: تیزر سفارشی

en: Empty title
fa_IR: عنوان خالی

en: Excerpt
fa_IR: خلاصه

en: Link text
fa_IR: متن لینک

en: Link to big image
fa_IR: لینک به تصویر بزرگ

en: Add custom image
fa_IR: افزودن تصویر سفارشی

en: Enable custom teaser
fa_IR: فعالسازی تیزر سفارشی

en: Customize teaser block design to overwrite default settings used in "Carousel" content element.
fa_IR: سفارشی سازی طرح بخش تیزر برای رونویسی پیشفرض تنظیمات بکار رفته عنصر محتوا در "چرخشی".

en: Field type is changed from "textarea_html" to "textarea", because it is already used by %s field. Textarea_html field's type can be used only once per shortcode.
fa_IR: نوع فیلد از "textarea_html" به "textarea" تغییر یافت،چون اکنون استفاده می شود توسط فیلد%s. نوع فیلد Textarea_html می تواند فقط یکبار به ازای هر کدکوتاه استفاده شود.

en: Add row
fa_IR: افزودن ردیف

en: Drag to reorder
fa_IR: برای مرتب سازی مجدد بکشید

en: Add Grid template
fa_IR: افزودن پوسته شبکه

en: Grid Builder
fa_IR: سازنده جدولی

en: Grid template
fa_IR: پوسته شبکه

en: Edit Grid template
fa_IR: ویرایش پوسته شبکه

en: View Grid template
fa_IR: مشاهده پوسته شبکه

en: Search Grid templates
fa_IR: جستجوی پوسته‌های شبکه

en: No Grid templates found
fa_IR: پوسته شبکه ای یافت نشد

en: No Grid templates found in Trash
fa_IR: پوسته شبکه ای در زباله‌دان یافت نشد

en: Builder
fa_IR: سازنده

en: If you add this template, all your current changes will be removed. Are you sure you want to add template?
fa_IR: اگر شما این پوسته را اضافه کنید، همه تغییرات فعلی حذف می شود. آیا از اضافه کردن پوسته اطمینان دارید؟

en: Post title
fa_IR: عنوان نوشته

en: The WordPress Excerpt is an optional summary or description of a post; in short, a post summary.
fa_IR: متخصص وردپرس خلاصه اختیاری یا توضیحی از نوشته، در کوتاه،خلاصه نوشته.

en: Grid element settings
fa_IR: تنظیمات عنصر شبکه

en: %s/12 width
fa_IR: %s/12 عرض

en: Grid Templates
fa_IR: پوسته‌های شبکه

en: Custom Grid Templates
fa_IR: پوسته‌های شبکه سفارشی

en: Add link
fa_IR: افزوندن لینک

en: Post link
fa_IR: لینک نوشته

en: Post author
fa_IR: نویسنده نوشته

en: Large image
fa_IR: تصویر بزرگ

en: Large image (prettyPhoto)
fa_IR: تصویر بزرگ (prettyPhoto)

en: Select link option.
fa_IR: گزینه لینک را انتخاب کنید.

en: Add custom link.
fa_IR: افزودن لینک سفارشی.

en: Use featured image on background?
fa_IR: استفاده از تصویر شاخص در پس زمینه?

en: Note: Featured image overwrites background image and color from "Design Options".
fa_IR: یادداشت: تصویر شاخص رونویس می شود بر تصویر پشت ضمینه و رنگ آن از "تنظیمات طراحی".

en: Use custom fonts?
fa_IR: استفاده از فونت های سفارشی?

en: Custom fonts
fa_IR: فونت های سفارشی

en: Yes theme default font family?
fa_IR: بله خانواده فونت پیش فرض قالب?

en: Yes font family from the theme.
fa_IR: بله نوع فونت از قالب.

en: Grid Item
fa_IR: آیتم شبکه

en: Main grid item
fa_IR: آیتم شبکه اصلی

en: A/B block
fa_IR: بلاک A/B

en: Zone
fa_IR: منطقه

en: Normal
fa_IR: نرمال

en: Height mode
fa_IR: حالت ارتفاع

en: Original
fa_IR: اصلی

en: Sizing proportions for height and width. Select "Original" to scale image without cropping.
fa_IR: ابعاد اندازه برای طول و عرض. انتخاب"اصلی" برای صرف نظر از برش عکس.

en: Enter custom height.
fa_IR: ارتفاع سفارشی را وارد کنید.

en: Hover
fa_IR: هاور

en: Additional
fa_IR: اضافی

en: Post Title
fa_IR: عنوان نوشته

en: Post
fa_IR: نوشته

en: Title of current post
fa_IR: عنوان نوشته کنونی

en: Post Excerpt
fa_IR: خلاصه نوشته

en: Excerpt or manual excerpt
fa_IR: خلاصه یا خلاصه شخصی

en: Post Author
fa_IR: نویسنده نوشته

en: Author of current post
fa_IR: نویسنده نوشته فعلی

en: Add link to author?
fa_IR: افزودن لینک به نویسنده?

en: Post Categories
fa_IR: دسته بندی های نوشته

en: Categories of current post
fa_IR: دسته بندی های نوشته جاری

en: Add link to category?
fa_IR: افزودن لینک به دسته بندی?

en: Comma
fa_IR: کاما

en: Select category display style.
fa_IR: انتخاب استایل نمایش دسته بندی.

en: Select category color.
fa_IR: انتخاب رنگ دسته بندی.

en: Category size
fa_IR: سایز دسته بندی

en: Select category size.
fa_IR: انتخاب اندازه دسته بندی.

en: Post Image
fa_IR: تصویر نوشته

en: Featured image
fa_IR: تصویر ویژه

en: Enter image size (Example: "thumbnail", "medium", "large", "full" or other sizes defined by theme). Alternatively enter size in pixels (Example: 200x100 (Width x Height)). Leave parameter empty to use "thumbnail" by default.
fa_IR: اندازه تصویر را وارد کنید (مثلا "کوچک"، "متوسط"، "بزرگ"، "کامل" یا سایر اندازه های تعریف شده توسط پوسته). به جای آن اندازه را در پیکسل وارد کنید (به عنوان مثال: 200x100 (عرض x ارتفاع)). پارامتر خالی برای استفاده از «تصویر بند انگشتی» به طور پیش فرض باقی بمانید.

en: Post Date
fa_IR: تاریخ نوشته

en: Post publish date
fa_IR: تاریخ انتشار نوشته

en: Custom Field
fa_IR: فیلد سفارشی

en: Elements
fa_IR: عناصر

en: Custom fields data from meta values of the post.
fa_IR: داده فیلدهای سفارشی از مقادیر متا از نوشته.

en: Field key name
fa_IR: نام کلید فیلد

en: Enter custom field name to retrieve meta data value.
fa_IR: وارد کردن نام فیلد سفارشی برای بازیابی مقدار داده.

en: Justify
fa_IR: تراز

en: Read more
fa_IR: ادامه مطلب

en: READ MORE
fa_IR: ادامه مطلب

en: Select URL
fa_IR: انتخاب URL

en: Search element by name
fa_IR: جستجو عناصر با نام

en: Other
fa_IR: سایر

en: Deprecated
fa_IR: منسوخ شده

en: My Elements
fa_IR: عناصر من

en: Drag to move %s
fa_IR: درگ کنید برای جابجایی  %s

en: Prepend to %s
fa_IR: افزودن به %s

en: Append to %s
fa_IR: ضمیمه کردن به %s

en: Show %s controls
fa_IR: نمایش کنترلهای  %s

en: Change layout
fa_IR: تغییر طرح

en: Add new %s
fa_IR: افزودن %s جدید

en: Element Title
fa_IR: عنوان عنصر

en: Enter element title.
fa_IR: عنوان عنصر را وارد کنید.

en: Save changes
fa_IR: ذخیره تغییرات

en: Template Title
fa_IR: عنوان پوسته

en: Enter element template title.
fa_IR: عنصر عنوان قالب را وارد کنید.

en: Save as template
fa_IR: ذخیره به عنوان پوسته

en: Save as Element
fa_IR: ذخیره به عنوان عنصر

en: Untitled
fa_IR: بدون عنوان

en: Search template by name
fa_IR: جستجوی قالب با نام

en: Element Settings
fa_IR: تنظیمات عنصر

en: You have blank page <br> Start adding content or templates
fa_IR: یک صفحه خالی دارید <br> با افزودن پوسته یا محتوا شروع کنید

en: Add Element
fa_IR: افزودن عنصر

en: Add element
fa_IR: افزودن عنصر

en: Add text block
fa_IR: افزودن بلاک متن

en: Add Text Block
fa_IR: افزودن بلاک متن

en: knowledge base
fa_IR: دانش محور

en: Don't know where to start? Visit our %s.
fa_IR: نمی دانید از کجا آغاز کنید؟ مشاهده کنید %s.

en: Close panel
fa_IR: بستن پنل

en: Hide panel
fa_IR: پنهان کردن پنل

en: Edit Elements
fa_IR: ویرایش عناصر

en: Activate WPBakery Page Builder
fa_IR: صفحه ساز ویژوال کامپوزر را فعال کنید

en: WPBakery Page Builder Template Library downloads are available for activated	versions only. Activate WPBakery Page Builder direct license to access Template Library and receive other benefits.
fa_IR: کتابخوانه پوسته صفحه ساز تنها برای نسخه های 	ثبت شده قابل دانلود است.فعال کنید لایسنس ویژوال کامپوزر را برای دانلود از کتابخوانه پوسته ها.

en: Activate License
fa_IR: فعال‌کردن لایسنس

en: Download Template
fa_IR: دانلود پوسته

en: Downloading template ... please wait!
fa_IR: پوسته در حال دانلود است... منتظر بمانید!

en: Download Templates
fa_IR: دانلود پوسته‌ها

en: Access Library
fa_IR: کتابخانه دسترسی

en: Elements within this list are deprecated and are no longer supported in newer versions of WPBakery Page Builder.
fa_IR: عناصر موجود در این لیست منسوخ شده و دیگر در این نسخه از افزونه پشتیبانی نمی شود.

en: Your user role have restricted access to content elements. If required, contact your site administrator to change WPBakery Page Builder Role Manager settings for your user role.
fa_IR: دسترسی کاربری شما برای عناصر محتوا محدود شده است. اگر نیاز دارید با مدیریت سایت خود برای تغییر نقش و دسترسی خود تماس بگیرید.

en: Manage elements
fa_IR: مدیریت عناصر

en: Page Settings
fa_IR: تنظیمات برگه

en: Please enter page title
fa_IR: لطفا عنوان صفحه را وارد کنید

en: Custom CSS settings
fa_IR: تنظیمات css سفارشی

en: Enter custom CSS (Note: it will be outputted only on this particular page).
fa_IR: وارد کنید استایل سفارشی خود را (یادداشت: فقط در خروجی در این برگه به خصوص است).

en: Manage My Elements
fa_IR: مدیریت عناصر من

en: Remove existing elements
fa_IR: حذف عناصر موجود

en: Delete element
fa_IR: حذف عنصر

en: Row Layout
fa_IR: چیدمان ردیف

en: Row layout
fa_IR: چیدمان ردیف

en: Select row layout from predefined options.
fa_IR: طرح ردیف را انتخاب کنید از تنظیمات از پیش تعریف شده.

en: Enter custom layout for your row
fa_IR: طرح سفارشی را برای ردیف خود وارد کنید

en: Change particular row layout manually by specifying number of columns and their size value.
fa_IR: طرح ردیف مشخص را با دادن تعداد ستونها و سایز آنها به صورت دستی تغییر دهید.

en: Disable Classic editor
fa_IR: غیرفعال کردن ویرایشگر کلاسیک

en: Enabled
fa_IR: فعال شده

en: Enabled and default
fa_IR: فعال شده و پیش‌فرض

en: Disabled
fa_IR: غیرفعال شد

en: Drag and Drop
fa_IR: کشیدن و رها کردن

en: Control access rights to drag and drop functionality within the editor.
fa_IR: کنترل دسترسی به قابلیت کشیدن و رها کردن در ویرایشگر.

en: Frontend editor
fa_IR: ویرایشگر ظاهر

en: Control user access to Grid Builder and Grid Builder Elements.
fa_IR: کنترل دسترسی به Grid Builder و عناصر Grid Builder.

en: Control access to WPBakery Page Builder page settings. Note: Disable page settings to restrict editing of Custom CSS through page.
fa_IR: کنترل دسترسی به تنظیمات برگه ویژوال کامپوزر.یادداشت:تنظیمات برگه را غیرفعال کنید برای عدم دسترسی به استایل سفارشی از طریق برگه.

en: Pages only
fa_IR: فقط برگه‌ها

en: Enable WPBakery Page Builder for pages, posts and custom post types. Note: By default WPBakery Page Builder is available for pages only.
fa_IR: ویژوال کامپوزر را برای برگه‌ها نوشته‌ها و انواع نوشته‌‌های سفارشی فعال کنید. یادداشت: بطورر پیشفرض فقط برای برگه فعال است.

en: Apply presets only
fa_IR: فقط اعمال از پیش تنظیم شده

en: Element Presets
fa_IR: تنظیمات عنصر

en: Settings options
fa_IR: تنظیمات گزینه

en: Element
fa_IR: عنصر

en: Edit only
fa_IR: فقط ویرایش

en: Control user access to content elements.
fa_IR: کنترل دسترسی کاربر به عناصر محتوا.

en: Apply templates only
fa_IR: فقط اعمال پوسته‌ها

en: Post type
fa_IR: نوع نوشته

en: Template
fa_IR: پوسته

en: Guide tours
fa_IR: تور راهنما

en: Done
fa_IR: انجام شد

en: Reset
fa_IR: بازگردانی

en: Restore Default
fa_IR: بازگشت به حالت پیشفرض

en: Deactivate WPBakery Page Builder
fa_IR: ویژوال کامپوزر غیرفعال کنید

en: Welcome to WPBakery Page Builder %s
fa_IR: به ویژوال کامپوزر خوش آمدید %s

en: Version %s
fa_IR: نسخه %s

en: Visit Knowledge Base for more information
fa_IR: برای اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی مراجعه کنید

en: Official Support
fa_IR: پشتیبانی رسمی

en: New Interface, Native Colors
fa_IR: ظاهر جدید،رنگ‌های بومی

en: Native Colors
fa_IR: رنگ گرادیانت 1

en: New Icons
fa_IR: آیکون جدید

en: Icon Library Updates
fa_IR: بروزرسانی کتابخانه آیکن

en: Responsive design settings are currently disabled. You can enable them in WPBakery Page Builder <a href="%s">settings page</a> by unchecking "Disable responsive content elements".
fa_IR: تنظیمات طرح واکنش گرا در حال حاضر غیرفعال هستند. شما میتوانید آنها در ویژوال کامپوزر فعال کنید. <a href="%s">صفحه تنظیمات </a> با غیرفعال کردن "غیرفعال کردن عناصر محتوا واکنش‌گرا".

en: Device
fa_IR: دستگاه

en: Hide on device?
fa_IR: پنهان کردن کردن در موبایل?

en: Inherit:
fa_IR: ارثبری:

en: Inherit from default
fa_IR: از پیش فرض بگیر

en: Google Fonts preview
fa_IR: پیش نمایش فونتهای گوگل

en: Grumpy wizards make toxic brew for the evil Queen and Jack.
fa_IR: جادوگران خشمگین برای ملکه بد و جک دم سمی می کنند.

en: View all posts in %s
fa_IR: مشاهده همه نوشته‌ها در %s

en: Loading, please wait...
fa_IR: درحال بارگذاری... لطفا صبر کنید...

en: Crunching...
fa_IR: در حال تجزیه...

en: Empty section. Edit page to add content here.
fa_IR: بخش خالی. برای افزودن محتوا صفحه را ویرایش کنید.

en: Item
fa_IR: آیتم

en: Nothing found.
fa_IR: چیزی پیدا نشد.

en: Empty tab. Edit page to add content here.
fa_IR: تب خالی. صفحه را برای افزودن محتوا ویرایش کنید.

en: Previous tab
fa_IR: تب قبلی

en: Next tab
fa_IR: تب بعدی

en: Tweet to
fa_IR: توئیت به

en: Tweet
fa_IR: توئیت

en: Link to
fa_IR: لینک به

en: On post
fa_IR: در نوشته

en: Big image
fa_IR: تصویر بزرگ

en: Featured
fa_IR: ویژه
